Няколко столици в Европа забраниха антиваксърски шествия с камиони, наподобяващи канадския "конвой на свободата" - Виена, Париж, Брюксел. Разрешение за провеждането на такива протести, разбира се, не се иска.
Шофьорите на камиони в Канада се обявяват против задължителното ваксиниране или карантиниране при преминаване на границата със САЩ, но изразяват и несъгласие с таксите за въглеродни емисии и други законови ограничения.
Полицията в Австрия обяви, че е забранила провеждането във Виена на такова шествие от типа "конвой на свободата". Няколкостотин превозни средства е трябвало днес да се насочат към центъра на австрийската столица, както и към голям обществен парк. Полицията заяви, че е обезпокоена от желанието на организаторите да блокират основни пътни артерии в града. Освен това шествието е щяло да причини неприемлив шум в района на често посещавана зона за отдих и че имало риск от замърсяване от емисиите от превозните средства. Поради тези причини протестът беше забранен.
Парижката полицейска префектура издаде "строги нареждания" за налагане на забрана на "конвои на свободата" във френската столица, която ще бъде в сила от днес до понеделник. "Ще бъдат разположени допълнителни сили, които да не допускат блокада на основни пътища, ще има глоби и арести за тези, които нарушат тази забрана за протест", обяви в становище полицията.
Париж забрани протестите на шофьори на камиони срещу мерките, слагат скоби и глобяват
Протестиращи срещу ограниченията заради Covid-19, ваксинациите и задължителното носене на маски поеха на 9 февруари от Южна Франция. Планира се да минат през Париж, където се очаква вливането на огромен брой хора, след което да продължат към Брюксел.
Силите на реда ще вземат специални мерки, за да предотвратят блокирането на пътища. Нарушителите на тази забрана ще бъдат предупреждавани и задържани. Полицейската префектура напомни, че според френския Закон за движение по пътищата възпрепятстването на придвижването на обществен път е наказуемо със затвор до 2 години, глоба до 4500 евро, спиране на превозното средство от движение, намаляване на броя на точките в шофьорската книжка или отнемането й за срок до 3 години.
Властите в Брюксел също забраниха т.нар. Европейски конвой на свободата, с който антиваксъри се готвят да блокират града в понеделник. Новината съобщи в Туитър кметът на града Филип Клоз. Федералната полиция ще упражнява контрол върху моторните превозни средства по главните пътища към Брюксел. Регион Брюксел и град Брюксел ще издадат разпоредби, забраняващи демонстрациите с камиони на своя територия, заяви регионалното правителство.
Кметът подчерта, че не е поискано разрешение за провеждането на протеста и добави, че вече са взети мерки за предотвратяване на блокади в район на столицата.
Какво се случва на американския континент
Важно е за всички в Канада и САЩ да разберат, че въздействието на тази блокада има потенциално въздействие върху работниците, върху веригите за доставки и върху това трябва да трябва да се съсредоточим най-много. Това заяви говорителката на Белия дом Джен Саки по повод "конвоя на свободата", довел покрай другото и до затварянето на моста "Амбасадор" между Канада и САЩ, пише dir.
Мостът е ключова артерия за доставки за автомобилните компании в Детройт, в частност "Форд", и канадския производител на коли "Сталантис" в Онтарио. Мостът е важен и за транспортирането на земеделска продукция.
Протестът на движението "Конвой на свободата" окупира в продължение на няколко дни центъра на канадската столица Отава, където са разположени сградите на правителството, парламента и резиденцията на премиера Джъстин Трюдо.
Полицията в Отава отправи вчера заплахи към демонстрантите, вариращи от арести без право на освобождаване под гаранция до конфискуване на превозни средства на шофьорите, блокирали града. Въпреки предупрежденията засега са извършени едва 23 ареста.
Възможно е движението да засегне и САЩ. Има планове за протести, които да попречат на провеждането на шампионата по американски футбол в Лос Анджелис, както и по време на годишната реч на Джо Байдън, насрочена за 1 март.