Унгарското правителство защити своята политика, принуждавайки болниците да освободят легла, за да се справят с пандемията COVID-19, след като групите за права заявиха, че няколко пациенти с хронични заболявания са починали, след като са били изгонени от болниците.

 В началото на април правителството изпрати писмо до болниците, с което изисква половината от 68 000 болнични легла в страната да бъдат предоставени на пациенти на COVID-19.

 444, независим уебсайт за новини, заяви, че заповедта на правителството се основава на прогноза, че между 150 000 и 180 000 души ще се заразят с вируса в страната.

 По данни на университета Джон Хопкинс се посочва, че към 6 май Унгария е регистрирала 3150 потвърдени случая на COVID-19 и 383 смъртни случая.

 Според Хюман Райтс Уоч (HRW), мярката е довела до това, че много пациенти, „някои от които имат рак или други хронични или терминални заболявания и се нуждаят от постоянна грижа“, са прехвърлени в алтернативни заведения или изпратени вкъщи, за да бъдат обгрижвани от членовете на семейството.

 Атина Немет, хоспис и доброволен работник по домашни грижи в Будапеща, каза на неправителствената организация, че от десетте пациенти, за които се е грижила, които са изпратени у дома, включително един с отворена рана на стомаха, девет са починали.

 НПО каза също, че е невъзможно да се знае колко хора са изпратени вкъщи, защото правителството не е пуснало информация по темата.

"Унгарското правителство трябва да гарантира, че заповедта от 7 април не създава поредна криза с правата на човека, включително чрез отказ на достъп на особено уязвими пациенти до адекватна медицинска помощ. Те трябва да осигурят адекватен брой легла в заведения за алтернативна грижа и да подкрепят системата за домашна помощ с необходимо финансиране ".

"Властите също трябва да отговорят на опасенията на професионалисти, пациенти и техните близки с пълна прозрачност относно съдбата на пациентите, отстранени от грижите, които получават", добавя тя.

„Ние трябваше да се подготвим за несигурно бъдеще“, се казва, добавяйки, че редовно са се консултирали с „експерти, лекари и учени“ относно най-добрия подход.

"Стигнахме до извода, че за най-лошия сценарий ще ни трябват 8000 оперативни дихателни апарати и повече от 30 000 легла - всички изключително посветени на грижите за пациенти с коронавирус. Това беше целта", продължи той.

 Според правителството над една трета от болничните легла в страната не са били използвани преди пандемията, което означава, че болниците трябва да увеличат капацитета на COVID-19 с 16 на сто.

 Министерството на здравеопазването заяви пред Euronews, че медицинският съвет реши кои медицински интервенции да бъдат категоризирани като неотложни и че се издават указания на болниците, за да могат да изпращат вкъщи онези, за които може да се полагат грижи вкъщи или не е необходимо спешно лечение.

"Политиката не може да приеме никаква роля при вземането на това решение, тъй като ние не притежаваме необходимите знания: това е въпрос на съответните експерти", добави тя.