Екип от учени от Кралския технологичен институт KTH в Швеция измерва следледниковия отскок във Феноскандианския щит. Данните от проучването показват, че тази земна площ има голяма маса и скорост на нарастване до 1 см на година.

Скандинавският регион все още се възстановява или „изравнява“ от тежестта на ледниците през последния ледников период, казват учените. Следователно Феноскандианският щит постепенно се издига над морското равнище, пише SciTechDaily.

Учените са разработили по-точен метод за измерване и прогнозиране как това бавно издигане влияе върху гравитационното привличане на Земята с течение на времето. Техните открития показват, че земната маса на Феноскандианския щит е по-плътна, отколкото се смяташе досега.

В продължение на десетилетия експертите са изучавали ефектите от следледниковото възстановяване в региона, който включва Швеция, Норвегия, Финландия и части от Русия. Последното им изследване представя подобрена техника за измерване, която съчетава сателитно дистанционно наблюдение, данни за земната гравитация и 3D позициониране с помощта на GPS и подобни сателитни системи.

Новото проучване установи, че плътността на горната мантия е около 3546 килограма на кубичен метър - малко по-висока от докладваните предишни проучвания. Широко разпространено е мнението, че земната маса се увеличава с до 1 см на година.

„Това откритие ни помага да разберем бавното „завръщане“ на Земята след ледниковия период. То също така показва колко важна е Глобалната геодезическа система за наблюдение (GGOS) за изучаване на движенията на Земята и промените в гравитацията“, казва Мохамад Багербанди, учен от Кралския технологичен институт.

Подобно проучване се провежда в Съединените щати, където учените оценяват още по-голям регион на Северна Америка, който също се издига.

Багербанди казва, че разбирането на тези промени е ценно и извън областта на геодезията. Това помага на учените да подобрят своите инструменти за изучаване на геодинамиката на Земята. Може да помогне и в други области, като например подготовка за покачване на морското равнище и изучаване на природни бедствия.