Необичайно високите температури променят ежедневието на милиони германци. Заради екстремните жеги все повече жители на страната изместват активността си към вечерните и нощните часове, а през деня предпочитат да останат по домовете си.

Според германското издание Bild улиците на големи градове като Берлин, Мюнхен и Хамбург са почти опустели през най-горещите часове на деня. Едва след залез температурите спадат достатъчно, за да излязат хората навън.

Учените отбелязват, че настоящата гореща вълна се отличава с необичайно ранното си начало. За разлика от повечето екстремни горещини през последните десетилетия, които достигат своя пик през юли или август, тази година рекордните температури обхванаха голяма част от Европа още през юни.

Според специалистите това е поредният знак за променящия се климат, който прави екстремните горещини все по-чести, по-продължителни и настъпващи все по-рано през годината.