От 12 до 13 януари група изследователи от руската геопроучвателна компания TNG-Group се отправили от град Уст-Кут в Иркутска област към Чаяндинското нефтено и газово кондензатно находище, считано за едно от най-големите в източната част на Русия. Но по пътя те загубили капсула с размерите на малък пръст, която съдържала източник на радиация от цезий-137.
Цезий-137, подобно на стронций-90, се смята за един от най-опасните изотопи, пише Baza. Неговият полуживот е 30 години, освен това металът е биологично активен.
Опасното вещество е било предназначено за разузнаване на района. Той се съхранявало в малка специална капсула, която била опакована в специална защитна кутия. Кутията била в мобилна станция в базата на КамАЗ, но след пътуването капсулата я няма. Полицията издирва, но засега веществото не е открито.
Между другото, след аварията в Чернобил се случи мащабно освобождаване на цезий-137 и 40% от изпуснатия обем падна с валежи на територията на бившия СССР.
В началото на 80-те години подобна капсула е зазидана в стената на къща в Краматорск. В един от апартаментите няколко тийнейджъри починаха от левкемия в продължение на няколко години. Семейството решава да се премести, но подобно заболяване е открито и при новите обитатели. Първоначално лекарите смятаха, че това е въпрос на наследственост. Но впоследствие представители на второто семейство провериха радиационния фон, който беше надценен стотици пъти. Оказа се, че в стената на детската стая е открита капсула с цезий-137.
Прочетете още
- 18:45 Разбра се най-страшното: има жертва в катастрофата с джипа в София СНИМКИ
- 18:00 "Душата ме боли от вашето безразличие": Майка на момиче с увреждане с разтърсващ пост
- 18:28 Зрелищна буря над Бургас: "Беше страшничко, но красиво!" ВИДЕО+СНИМКИ
- 17:29 Тръмп намери неочакван начин да спре войната в Украйна