Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че ще прекрати кандидатурата си за преизбиране, като каза, че „това е в най-добрия интерес на моята партия и на страната“, съобщи BBC.

Това се случва четири месеца преди американците да отидат до урните и променя надпреварата за Белия дом. Решението най-вероятно е следсвие на интензивния натиск от страна на демократите след представянето на президента на САЩ в дебата срещу републиканеца Доналд Тръмп в края на юни.

Чрез писмо, публикувано в профила му в социалните медии, Байдън съобщава, че е било най-голямата чест в живота му да служи като президент.

„И въпреки че имах намерение да се кандидатирам за преизбиране, вярвам, че е в най-добрия интерес на моята партия и страната да се оттегля и да се съсредоточа единствено върху изпълнението на задълженията си като президент до края на мандата си“.

Президентът Байдън благодари на своя вицепрезидент Камала Харис, като каза, че тя е „изключителен партньор“. Той заяви още, че ще се обърне към нацията по-късно тази седмица, за да съобщи подробности за решението си.

„И позволете ми да изразя своята сърдечна признателност към американския народ за вярата и доверието, което ми оказахте“, се посочва в изявлението на Байдън.

„Вярвам днес и винаги съм вярвал, че няма нищо, което Америка да не може да направи – когато го правим заедно. Просто трябва да помним, че сме Съединените американски щати“, допълва президентът.

Камала Харис ще се изправи срещу Тръмп в битката за презедент

Първи думи на Тръмп след оттеглянето на Байдън

Миналата седмица Байдън се върна в дома си в Делауеър, след като беше диагностициран с COVID-19, но в петък обяви, че очаква с нетърпение "да се върне в кампанията следващата седмица".

Джо Байдън е дал положителен тест за COVID-19

Кой е Джо Байдън?

Джо Байдън е американски политик от Демократическата партия, 46-и по ред и настоящ президент на Съединените американски щати.

Той е вицепрезидент на страната при президента Барак Обама за два мандата в периода 2009 – 2017 г. Преди това е сенатор от щата Делауеър в продължение на 36 години от 1973 г.

Съпруга на Байдън и първа дама на САЩ е преподавателката Джил Байдън.

Джоузеф Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в Скрантън, Пенсилвания. През 1969 г. той става адвокат, а през 1970 г. е избран за член на окръжния съвет (County council) на Делауеър.

През 1972 г. се кандидатира за сенатор от щата Делауеър в Сената на САЩ. Кампанията му се управлява от сестра му Валери Байдън Оуенс, попълнена е и от други членове на семейството, поради липсата на средства за наемане на професионални служители, и разчита на раздаване на листовки с позициите му.

Байдън се концентрира върху изтеглянето от Виетнам, околната среда, гражданските права и „промяната“. На 7 ноември 1972 г. Байдън изненадващо побеждава републиканския сенатор-ветеран Джеймс Богс с 3162 гласа и става петият най-млад американски сенатор в историята.

На 18 декември 1972 г., в катастрофа загиват съпругата и дъщеря му, а синовете му са ранени. Колата на Нийла Байдън е блъсната от камион, докато тя излиза от пресечка, шофьорът на камиона е оправдан.

Трагедията разтърсва Байдън. Той обмисля да се откаже от сенатското си място, за да се грижи за синовете си, но е убеден да заеме поста от лидера на демократите в Сената Майк Мансфийлд и произнася клетвата за встъпване в длъжност до леглото на един от синовете си. Байдън не работи всяка година на 18 декември.

Преизбиран е през 1978, 1984, 1990, 1996 и 2002 г. и е на шесто място по най-дълга служба в настоящия Сенат. Байдън се откроява сред сенаторите с това, че пътува до работното си място с държавната железница и с това, че е на дъното на таблицата по лично богатство, оценявано на $100 000-$150 000.

Джо Байдън е дългогодишен член на Сенатската комисия по външни отношения. В отговор на отказа на Конгреса на САЩ да ратифицира договора SALT II, подписан от съветския лидер Леонид Брежнев и президента Джими Картър през 1979 г., Байдън по своя инициатива се среща с министъра на външните работи на СССР Андрей Громико, информира го за американските тревоги и интереси и осигурява няколко промени, които вземат предвид противопоставянето от страна на Комисията по външни отношения.

Байдън редовно пътува до Балканите през 90-те години, застъпва се вдигането на оръжейното ембарго и обучението на босненските мюсюлмани, разследването на военни престъпления и военни удари на НАТО. Според Байдън на среща с югославския президент Слободан Милошевич той го нарича „военнопрестъпник“, макар някои от присъстващите на срещата да не си спомнят такова изказване

През 1991 г. Байдън гласува против резолюцията за Войната в Персийския залив. През 2002 г. заявява, че Саддам Хюсеин е заплаха за националната сигурност и няма друг избор, освен заплахата да бъде елиминирана. Той гласува в подкрепа на резолюцията за нахлуването на САЩ в Ирак, по-късно определяйки гласа си като „грешка“, но след това предлага резолюции за промяна на американска стратегия.

Байдън е водещ застъпник на идеята за създаването на хлабава федерация от етнически държави на кюрдите, шиитите и сунитите в Ирак. През септември 2007 г. Сенатът приема незадължаваща резолюция в подкрепа на подобен план. Политическото ръководство на Ирак отхвърля такова предложение като де факто разделяне на страната, а американското посолство в Ирак се дистанцира от идеята.

След Руско-грузинската война през август 2008 г. Байдън подтиква администрацията на президента Джордж У. Буш да подкрепи пакет от $ 1 млрд. за възстановяването на Грузия.

Байдън печели президентските избори през 2020 година заедно с кандидата за вицепрезидент Камала Харис. Изборът на Байдън и Харис е оспорван от другия основен претендент – настоящият към този момент президент на страната Доналд Тръмп, който обявява себе си за победител.

Доказателства за предполагаемите „огромни измами“ и „кражба на избора“ обаче не са предоставени, като фактите потвърждават, че изборите са били честни и гласовете на избирателите са отчетени коректно а практически всички заведени от Тръмп и поддръжниците му искове в американските съдилища към декември 2020 година, включително във Върховния съд, биват отхвърлени.

След проведеното от избирателната колегия гласуване, Байдън е поздравен за победата и от най-висшите политици в Републиканската партия, включително от лидера на мнозинството в американския Сенат, Мич Макконъл.

Байдън встъпва в длъжност като 46-ия президент на САЩ на 20 януари 2021 г. При встъпването си той е на 78 години и 61 дни, което го превръща в най-възрастния президент в историята на САЩ. Също така се превръща във втория президент католик след Джон Кенеди. На 20 ноември 2022 г. Байдън се превръща в първия президент на САЩ, навършил 80 години, докато е на поста.

Байдън: Ще победя Тръмп

Байдън обърка Зеленски с Путин ВИДЕО

Все по-често от все повече демократи се чува: Байдън, оттегли се!

Тръмп: Байдън има голямо его и не иска да се откаже