47-мият президент на САЩ Доналд Тръмп има вратичка, чрез която може да заобиколи законовата забрана за излизане на страната от НАТО.

Експерти обясниха пред Politico, че Джо Байдън по време на своето управление е приел закон, според който решението за оттегляне от НАТО трябва първо да бъде одобрено от Сената с 2/3 гласа или да бъде одобрено от Конгреса на САЩ.

Но Тръмп в същото време, както подчертаха експертите, може да подкрепи решението си с президентски правомощия в областта на външната политика. Така законът на Байдън може да бъде заобиколен.

Един ярък пример за подобно решение е оттеглянето на САЩ от Договора за открито небе. Освен това Тръмп беше този, който настоя за решението по време на президентския си мандат. След това през 2019 г. той се сблъска със забрана за това решение от Конгреса.

Приетата поправка изисква законодателите да бъдат уведомени най-малко 120 дни преди оттеглянето от договора. Но в това решение се намеси Министерството на правосъдието на САЩ, което счете решението за нарушение на конституционните правомощия на американския лидер в областта на външната политика.

На свой ред Скот Андерсън, сътрудник от института Брукингс, отбеляза, че ако Тръмп реши да изтегли САЩ от НАТО, това ще доведе до открита конфронтация с Конгреса. Правният експерт Къртис Брадли се съгласи напълно с него, като добави, че това може да стигне до съда.

Междувременно Доналд Тръмп даде да се разбере, че не възнамерява да кани бившия държавен секретар Майкъл Помпео да се присъедини към новото правителство. Същото решение важи и за бившия посланик на САЩ в ООН Ники Хейли. Тръмп обаче не разкри причините за това решение, а само им изрази благодарност за работата им в миналото.