ВВС на САЩ разсекретиха видео от скорошно учение. Изпитанията демонстрират ядрените възможности на стелт изтребителя F-35, предава порталът "The Drive".
В теста, проведен на секретна локация в Невада това лято, самолетът е пуснал ядрена гравитационна бомба B61-12. Тя не е експлодирала, тъй като наземните ядрени тестове са забранени. Въпреки това симулацията е преминала през всички основни стъпки. Части на бомбата са били действителни, без урановата глава, която е симулирана.
Само 42 секунди след пускането си, бомбата е попаднала в целта, съобщават от ВВС.
Ядрената бомба B61-12 е създадена в края на 60-те години на миналия век в САЩ и оттогава претърпява няколко модификации. Мощността й варира от 0,3 килотона до 400 килотона. Това означава, че най-слабата й версия е повече от 50-пъти по-немощна от бомбата, гръмнала в Хирошима. Най-мощната й версия обаче е над 20 пъти по-силна.
Програмата за създаването на F-35 се превърна в най-скъпата в историята, а САЩ ще трябва да отделят общо 1,5 трилиона долара за самолета. Въпреки много си проблеми, F-35 ще се превърне в гръбнака на американските ВВС, като самолетът ще остане на служба поне до 2070 година.
Въоръжението на самолета включва почти всичко - ракети въздух-земя, противокорабни ракети, ракети въздух-въздух, умни и лазерно насочвани бомби, касетъчни боеприпаси и др.
Цената на една бройка от стелт самолета е между 85 и 116 милиона долара.
Прочетете още
- 19:00 "Няма маркировка, значи мога да се движа където си искам!": Шофьор засече кола в Пловдив
- 20:00 „Хотел под звездите" в Пазарджик: Паркинг се превърна в импровизиран лагер
- 17:29 Имат дом, но нямат средства да го довършат: Младо семейство с бебе се нуждае от подкрепа СНИМКИ
- 17:00 Младежи ремонтираха сами пътя, а съветът беше: „Мълчете, да не ви глобят"