Уткиагвик, най-северният град в САЩ, наблюдава последния си изгрев, преди да навлезе в период от почти 3 месеца непрекъсната дневна светлина.
Според Националната метеорологична служба, слънцето е залязло под хоризонта в 1:48 ч. местно време в неделя и за кратко се е появило отново в 2:57 ч., отбелязвайки началото на ежегодния сезон на среднощното слънце в Арктика.
Това явление ще задържи слънцето над хоризонта през следващите 84 дни, а жителите няма да видят нов залез до 2 август.
Кадри, публикувани от метеорологичната служба, запечатаха рядкото природно явление, докато дневната светлина постепенно обхваща арктическото небе.
Всяко лято наклонът на земната ос насочва Северното полукълбо по-близо към слънцето, което създава изключително дълги часове дневна светлина в северната част на Аляска и други арктически региони, пише БТВ.
Среднощното слънце остава едно от най-впечатляващите сезонни явления в полярните области, привличайки учени, фотографи и туристи от цял свят.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив