Въпреки името си, птичият грип (H5N1) изобщо не се ограничава до птиците. Както показва статистиката, това заболяване сее хаос не само сред популациите на домашни и диви птици, бозайниците също стават жертви. Вече е известно, че болестта е обхванала морски тюлени, крави, пингвини и много други животни. Освен това са известни и няколко случая на човешка инфекция. Сега учените отбелязват, че този списък е допълнен с още един вид, пише IFLScience.

В края на май 2024 г. Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA) потвърди откриването на щам H5N1 в алпака, живееща във ферма в Айдахо (САЩ) заедно със заразени птици. Съответните изследвания, които са показали положителен резултат, са извършени от служители на лабораторията на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС). 

Установено е, че алпаките имат същия щам на птичи грип, който циркулира сред млекодайните крави в няколко щата днес, както беше потвърдено преди това чрез генетично секвениране. Това предполага, че алпаките са били заразени от техните пернати съседи, пилета. Това донякъде отразява скорошни доклади за селскостопански котки, които се заразяват след консумация на заразено сурово мляко.

Във фермата живеят общо 18 алпаки, но само четири са заразени. Според Световната организация за здравеопазване на животните досега не са регистрирани смъртни случаи сред алпаките.

В същото време учените отбелязват, че заразяването на нов вид с вируса на птичия грип е напомняне за това колко различни видове са засегнати от вируса днес. Известно е, че кафява мечка, няколко пуми и дори американска куница са заразени, невероятно неуловимо животно, което е изключително рядко в дивата природа.

Здравните експерти също са загрижени, че H5N1 може да се превърне в проблем за хората. По-рано вече беше съобщено, че няколко души са станали жертви на птичи грип - в резултат на огнище на грип сред млечните крави са заразени и няколко работници във ферми. Учените се опасяват, че с времето вирусът може да развие способността да се предава упорито от човек на човек – за щастие това все още не се е случило.

Все пак много изследователи вече работят върху потенциални стратегии за смекчаване на разпространението на птичия грип сред хората, ако възникне необходимост.

Превод: GlasNews.bg Снимка: Shutterstock