Мащабните пожари, които бушуват в Лос Анджелис, Америка, продължават да обхващат нови територии, отнемайки жертви и унищожавайки домове. Според местните власти пожарът е убил най-малко петима души и е принудил стотици хиляди жители да напуснат домовете си.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви голямо бедствие, за да засили подкрепата за засегнатите региони.
Пожарите обхванаха площ от над 10 хиляди хектара, унищожавайки повече от хиляда сгради. Щетите от бедствието вече се оценяват на десетки милиарди долари, а по предварителни данни може да надхвърлят 50 милиарда долара.
Повече от 400 хиляди домове и предприятия останаха без ток. Престижни квартали като Пасифик Палисейдс са напълно изгорени и пожарът продължава да се разпространява към Малибу, Сънсет Булевард и Бевърли Хилс.
Изгоря и къщата, в която издъхна Матю Пери
Пожарите предизвикаха остра политическа реакция. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм каза, че в гасенето на пожарите участват над 7,5 хиляди пожарникари, мобилизирана е и Националната гвардия.
Той призова жителите на Южна Калифорния да бъдат готови за евакуация и да следват стриктно инструкциите на местните власти. В същото време Нюсъм обвини някои политици, че се опитват да използват трагедията в своя полза.
Парис Хилтън за изгорялата си къща: Загубата ни е огромна
„Хората губят домовете си, децата губят училищата си, семействата се разделят, църквите се разрушават и някой се опитва да направи политическо шоу от това“, каза губернаторът, подчертавайки, че федералната помощ ще бъде използвана за възстановяване засегнати области.
Джон Тръмп-младши, синът на бившия и бъдещ президент на САЩ, обвини властите в Калифорния, че са недостатъчно подготвени за подобни извънредни ситуации.
Той подчерта, че държавата е прехвърлила излишно противопожарно оборудване в Украйна през 2022 г., което според него е причинило недостиг на ресурси по време на кризата.
„Пожари от такъв мащаб можеха да бъдат предотвратени, ако ресурсите бяха разпределени по-разумно“, написа той в социалните медии.
Тази гледна точка беше подкрепена от милиардера Илон Мъск, който отбеляза, че настоящите власти в Калифорния имат най-лошата политика за управление на водите и горите от всяка държава.
Обявяването на номинациите за Оскар се забави заради бедствието. Холивудските хълмове, Алеята на славата и историческият Холивуд Боул са под заплаха от унищожаване. Евакуациите продължават и местните власти предупреждават за необходимостта да се вземат предпазни мерки.
Земята гори: Сателити показват как горските пожари в Калифорния излизат извън контрол