Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън изпрати на Конгреса секретен доклад за стратегията си по отношение на войната в Украйна.  

Докладът беше условие за приемането на законопроекта за помощ от 61 милиарда долара за Украйна през април. Срокът за подаване на отчета изтече през юни, съобщи Reuters, позовавайки се на информация от три източника.

Помощник на един от конгресмените отбеляза, че докладът най-накрая е достигнал до законодателите, но те все още не са имали време да се запознаят със съдържанието на документа. Други два източника потвърдиха тази информация при условие за анонимност. Белият дом все още не е коментирал този въпрос.

Като част от законопроекта, който беше одобрен през април, Конгресът поиска от администрацията на Байдън да представи подробна стратегия за Украйна до началото на юни. Помощта за Украйна се подкрепя както от демократите, така и от много републиканци. Някои обаче критикуват администрацията на Байдън за ограничаване на използването на американски оръжия, по-специално забраната за удари по цели в Русия. Вашингтон е резервиран относно доставките на определени оръжия поради ограничените им доставки и опасенията от ескалация на конфликта.

Сенатор Джим Риш, председател на комисията по външни отношения на Сената, каза през август, че „от първите дни на войната на Путин срещу Украйна ние поискахме от администрацията на Байдън-Харис да предостави стратегия за това как Съединените щати и нашите съюзници могат да помогнат на Украйна спечели войната."

Забавянето предизвика възмущение сред републиканците, някои от които заплашиха да блокират по-нататъшното финансиране.

„Когато не отговориха на нашите искания, ние законово изисквахме от тях да изпратят стратегия до Конгреса, но крайният срок изтече без отговор. Президентът Байдън и вицепрезидентът Харис имат отговорност да предоставят стратегия не само на нас, но и на американците и тяхното бездействие показва, че те го нямат или се страхуват да го споделят“, каза Джим Риш.

Той също така подчерта, че подкрепя помощта за Украйна, но „не го прави сляпо“.