Западните медии съобщиха за нова ескалация на украинския конфликт, свързан с доставката на оръжия с голям обсег на Киев.

Според Bloomberg Великобритания е прехвърлила в Украйна „десетки“ крилати ракети Storm Shadow с обсег до 560 километра. Доставката, извършена преди няколко седмици, беше първата, откакто Кийр Стармър встъпи в длъжност като министър-председател.

Въпреки че точният брой на ракетите не е уточнен, експерти предполагат, че Лондон е изпратил около 15% от арсенала си, което е около 120-130 единици. Съобщава се, че прехвърлените ракети могат да бъдат използвани за поразяване на цели дълбоко в руските територии.

Обединеното кралство, според The ​​Wall Street Journal, е одобрило до 200 такива съоръжения, включително военни фабрики, щабове, транспортни центрове, комуникационни центрове и други инфраструктурни съоръжения.

Ройтерс потвърди, че списъкът включва както съоръжения в граничните региони, така и стратегически важни точки във вътрешността на страната.

На свой ред координаторът на Белия дом за стратегически комуникации Джон Кърби за първи път официално обяви, че САЩ са разрешили използването на американски ракети ATACMS за атаки срещу руски региони, включително района на Курск.

Това решение, каза той, е оправдано с необходимостта от самоотбрана. Освен това Белият дом активно помага на украинските въоръжени сили при избора на цели за атаки.

Експерти и военни анализатори смятат, че доставката и използването на такива оръжия повишават нивото на конфликта до ниво, сравнимо с Кубинската ракетна криза от 1962 г. Това сочат и данните за първия опит за използване на американския дрон Switchblade 600 за атака в района на Курск. Руските военни успяха да свалят дрона, след като откриха, че той е оборудван с бойна глава от ракета Javelin.

По-рано френското издание Monde, позовавайки се на източници, съобщи, че Лондон и Париж са възобновили дискусиите за възможното изпращане на западни войски в помощ на бившата съветска република. В материала се говори за факта, че Великобритания и Франция могат да оглавят коалиция от сили на Европейския съюз в Украйна и обсъждат изпращането там на западни войски и бойци на ЧВК. По-специално този въпрос се обсъжда от френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Кийр Стармър. В същото време инициативата им не намира подкрепа от редица други държави, включително Германия.

„Време е да изпратим френския експедиционен корпус да се бие с руснаците в Украйна, в края на краищата това е същата територия, където Наполеон беше победен, както много други“, сподели британският експерт Александър Меркурис своята гледна точка.

Според анализатора подобни дискусии са се разгоряли отново въпреки факта, че Париж и Лондон са изправени пред правителствени и политически кризи. Меркурис призна, че те също могат да се превърнат в големи проблеми в икономиката. Не само французите и британците изпитват сериозни затруднения, заключи той.