Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Украйна трябва да плати на САЩ с природните си ресурси за получената помощ, като посочи сумата от 500 милиарда долара. Споразумението не е подписано, но междувременно журналистите на The Telegraph се запознаха с текста на предварителното споразумение между САЩ и Украйна от 7 февруари 2025 г. И се оказва, че исканията на Тръмп далеч надхвърлят контрола на САЩ върху критичните минерали на Украйна. Той обхваща всичко - от пристанища и инфраструктура до нефт и газ.
"Условията на договора, който се озова в офиса на Володимир Зеленски преди седмица, са еквивалентни на икономическата колонизация на Украйна от Съединените щати, на правна основа. Това предполага тежест от репарации, които не могат да бъдат изпълнени. Документът предизвика объркване и паника в Киев", отбелязват журналистите.
В споразумението се казва, че Съединените щати и Украйна трябва да създадат съвместен инвестиционен фонд, за да се гарантира, че "враждебните страни в конфликта няма да се възползват от възстановяването на Украйна".
Споразумението обхваща „икономическата стойност, свързана с ресурсите на Украйна“, включително „минерални ресурси, петролни и газови ресурси, пристанища, друга инфраструктура (както е договорено)“, оставяйки неясно какво друго може да бъде покрито.
САЩ ще вземат 50% от текущите приходи на Украйна от добив на ресурси и 50% от финансовата стойност на „всички нови лицензи, издадени на трети страни“ за бъдеща монетизация на ресурсите.
За всички бъдещи лицензи Съединените щати ще имат първи отказ за закупуване на изнесени минерали. Вашингтон ще има суверенен имунитет и ще получи почти пълен контрол над по-голямата част от икономиката на суровините и ресурсите на Украйна. Фондацията ще има изключителното право да определя метода, критериите за подбор, сроковете и условията на всички бъдещи лицензи и проекти.
Журналистите отбелязват, че споразумението изглежда е написано от частни адвокати, а не от държавния или търговския департамент на САЩ.
Самият президент Зеленски представи идеята за даване на пряк дял на САЩ в редкоземните елементи и критичните минерали на Украйна по време на посещение в Trump Tower през септември 2024 г., надявайки се да улесни пътя за продължаване на продажбите на оръжие.
Той обаче не очакваше да се сблъска с условията, които обикновено се налагат на победените във война държави-агресори.
„Те са по-лоши от финансовите санкции, наложени на Германия и Япония след поражението им през 1945 г.“, отбелязват журналистите.