Украйна и Съединените щати са близо до споразумение, което ще даде на Вашингтон дял от приходите от природните ресурси на Киев.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че украинският президент Володимир Зеленски може да дойде в Белия дом тази или следващата седмица, за да подпише споразумението, съобщава New York Times.
"Споразумението се разработва в момента. Те са много близо до окончателна сделка", каза Тръмп в Белия дом в понеделник.
Преди това украинският вицепремиер Олга Стефанишина публикува публикация в социалната мрежа X, че „украинският и американският екип са във финалната фаза на преговорите относно споразумението за минералите“.
Версията на споразумението, разгледана от The New York Times, съдържа по-благоприятни условия за Украйна от предишните проекти. Документът обаче не включва гаранциите за сигурност, които Украйна иска.
Четирима души, информирани за сделката и говорещи при условие за анонимност, за да обсъдят поверителни преговори, казаха, че тези условия в момента се обсъждат. Двама от хората казаха, че преговорите все още продължават към понеделник вечерта. Следователно през това време условията на сделката, която не беше окончателна, могат да се развият.
Документът, получен от изданието на 24 февруари, изброява Тръмп и Зеленски като задължителни подписващи лица. Според условията на проектоспоразумението Украйна ще се откаже от половината от приходите си от бъдеща монетизация на природни ресурси. Тези приходи ще бъдат поставени във фонд, в който Съединените щати ще имат максималния процент финансов интерес, разрешен от законодателството на САЩ, но не непременно всички.
И тези разпоредби са подобрение за Украйна, отбелязва The New York Times. Предишният проект на споразумението гласеше, че Съединените щати ще имат 100 процента дял във фонда и че Украйна ще допринесе за него чрез приходи от настоящи и бъдещи проекти за добив на природни ресурси.
Вместо това в новото проектоспоразумение се казва, че фондът ще реинвестира приходите в Украйна, въпреки че остава неясно какъв процент, и ще има за цел да привлече допълнителни инвестиции. В него също се казва, че Съединените щати ще поддържат дългосрочна подкрепа за икономическото развитие на Украйна.
Белият дом твърди, че самото присъствие на американски икономически интереси в Украйна ще възпре бъдещата руска агресия, дори и без конкретните гаранции, посочени в сделката.
„Какво по-добро за Украйна от това да бъде в икономическо партньорство със Съединените щати?“, каза съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.