Съединените щати допускат възможността да изпратят свои войски в Украйна. Това може да се случи, ако Русия, според Вашингтон, не е готова за „добросъвестни преговорни процеси“.

Това изявление направи американският вицепрезидент Дж. Д. Ванс в интервю за The Wall Street Journal. По думите му в момента се обмислят различни методи за натиск, включително икономически и военни лостове.

Ванс също подчерта, че новите санкции срещу Русия могат да се превърнат в допълнителен инструмент за влияние, ако Москва не се съгласи с условията на мирното споразумение, което според американската страна трябва да гарантира на Киев дългосрочна независимост.

Той отбеляза, че въпросът за сигурността на Украйна и възможните териториални промени остава отворен. Американският служител каза, че решението му зависи от напредъка на мирните преговори и е твърде рано да се обсъждат конкретни гаранции.

„Има много възможни формулировки и конфигурации. Основното, което тревожи САЩ, е суверенната независимост на Украйна“, каза Ванс. Той отбеляза, че окончателните споразумения може да изненадат мнозина.

„Мисля, че това ще доведе до сделка, която ще шокира много хора... Той [Тръмп] ще каже: „Всичко е на масата, нека да преговаряме“, добави политикът.

В същото време изданието припомня, че по-рано шефът на Пийт Хегсет изключи възможността за изпращане на американски войски в Украйна. Дискусиите по тази тема обаче продължават не само в САЩ.

Шефът на Пентагона: САЩ няма да изпратят войски в Украйна

Бившият полски посланик в Киев Бартош Чихоцки в скорошно интервю не изключи, че в бъдеще полски военен персонал може да бъде изпратен на украинска територия. Според него в следващите 5-10 години са възможни различни сценарии.