Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент донесе споразумение за достъп до редкоземните метали на Украйна в Киев преди Мюнхенската конференция по сигурността и даде на президента Володимир Зеленски само час да разгледа предложението и да подпише документа, пише The Economist, позовавайки се на източници.

Според журналисти Зеленски се е надявал да предаде предложението за предоставяне на достъп на САЩ до украинските полезни изкопаеми директно на американския президент Доналд Тръмп, но Бесент неочаквано е донесъл меморандума в Украйна на 12 февруари. Трима неназовани източника, запознати с размяната, казаха на изданието, че на украинския президент е даден час да се съгласи.

Зеленски отказва достъп на САЩ до редкоземни метали

Според запознати сделката е изисквала „цялото минерално богатство на Украйна“. Зеленски, „несвикнал с такава грубост“, отказа и премести дискусията на Мюнхенската конференция по сигурността , която се проведе от 14 до 16 февруари.

На събитието американците отново поискаха подписването на минерално споразумение "на стойност 500 милиарда долара" като компенсация за предоставената военна помощ. Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза по време на пресконференция в Мюнхен, че предложението не съдържа никакви гаранции за сигурност, от които Украйна се нуждае.

„Можем да помислим как да разпределим ресурсите, когато гаранциите за сигурност станат ясни“, каза той.

Пресслужбата на президентската администрация съобщи, че по време на срещата между Владимир Зеленски и Скот Бесент на 12 февруари са били обсъдени партньорството между страните, гаранциите за икономическа сигурност и ресурсния потенциал на Украйна. Американският телевизионен канал CNN на свой ред съобщи, че министърът на финансите на САЩ е донесъл в Киев споразумение за редкоземните метали, но Зеленски не го е подписал, тъй като споразумението не предвижда гаранции за сигурност.

На 16 февруари Associated Press, позовавайки се на свои източници, написа, че Вашингтон е разочарован от отказа на Зеленски да получи достъп до редкоземни метали. Белият дом твърди, че тесните икономически връзки със САЩ сами по себе си ще бъдат надеждна гаранция за защита срещу нови руски нашествия. На свой ред Владимир Зеленски обясни на журналистите на агенцията, че не е допуснал подписването на споразумението, тъй като то все още не е „готово да защити нас, нашите интереси“, а запознати сред високопоставени украински служители нарекоха документа колониален.