В световен мащаб населението на света нараства неумолимо. Официалните данни показват, че световното население вече е достигнало 8 милиарда през 2022 г., а през следващите 60 години броят на хората на планетата вероятно ще надхвърли границата от 10 милиарда. В мащаба на отделните страни обаче ситуацията е малко по-сложна.
Централното разузнавателно управление (ЦРУ) в Съединените щати проследява всички видове разузнаване, включително темповете на нарастване на населението. Имайте предвид, че тези данни са проценти, които отчитат раждаемостта, смъртността и миграцията в страната. По този начин изследователите проследяват средната промяна в размера на населението, пише IFLScience.
В резултат на това ЦРУ публикува класация на страните с най-високи темпове на нарастване на населението днес:
- Южен Судан - 4,65%;
- Нигерия - 3,66%;
- Ангола - 3,33%;
- Бенин - 3,29%;
- Екваториална Гвинея - 3,23%;
- Уганда - 3,18%;
- Демократична република Конго - 3,11%;
- Чад - 3,01%;
- Мали - 2,9%;
- Замбия - 2,83%.
Африканските държави доминират в челните класации, отразявайки тенденция, наблюдавана в целия континент. Например данни от Международния валутен фонд (МВФ) показват, че населението на Африка се е увеличило 10 пъти за малко над 120 години (от 1900 г.). Изследователите смятат, че това увеличение се дължи на увеличаване на раждаемостта и намаляване на смъртността.
В същото време учените смятат, че този демографски бум на африканския континент няма да продължи вечно. Последният списък на ЦРУ също включва африкански страни с отрицателни темпове на прираст на населението - с прости думи, прирастът на населението намалява.
Изследователите не посочват точната причина за намаляването на населението, но предполагат, че то е свързано с намаляване на раждаемостта. Някои учени също прогнозират, че до 2100 г. 97% от страните няма да имат достатъчно висока раждаемост, за да поддържат населението си.
По този начин учените смятат, че въпреки нарастването на населението в някои отделни страни, световното население вероятно ще достигне своя връх по-бързо от очакваното и след това ще намалее до средата на 2080-те години.