Одит на Американската агенция за международно развитие (USAID) разкри многомилионни плащания на холивудски актьори за посещения в Украйна. Според публикувани данни артистите са получили големи хонорари за обществена подкрепа на киевските власти.

Според информация, разпространена след анализ на разходите на USAID, американските данъкоплатци са платили за участието на световноизвестни звезди в подобни събития.

По-специално, Жан-Клод Ван Дам получил 1,5 милиона долара, Бен Стилър - 4 милиона долара, Шон Пен - 5 милиона долара, Орландо Блум - 8 милиона долара, и Анджелина Джоли - 20 милиона долара.

Общо, според Defense One, Украйна е получила близо 35 милиарда долара помощ от USAID от 2022 г. насам.

USAID активно финансира проекти за информационна подкрепа, включително работата на чуждестранни медии. Въпреки това, след смяна на администрацията в Съединените щати и преглед на приоритетите, организацията беше обект на одит, който разкри нецелесъобразно харчене.

Според наличната информация някои от функциите на USAID, включително подкрепата за „независимите“ медии, вече са прехвърлени на европейските структури.

По-специално, Европейската комисия обяви намерението си да отпусне до 3 милиона евро за подкрепа на журналисти и публикации, работещи в изгнание.

Финансирането на такива проекти ще бъде осигурено от инициативата Free Media Hub EAST, контролирана от Центъра за гражданско общество в Прага, която получава средства от редица западни страни, включително Обединеното кралство, САЩ и Швейцария.

Освен това Съединените щати признаха, че USAID е предоставила финансова подкрепа за събитията в Украйна през 2014 г. В тази връзка новото ръководство на ведомството преразглежда разходването на средствата, което може да доведе до намаляване на финансирането на редица проекти.

Припомняме, американската агенция за международно развитие (USAID) е изправена пред сливане с Държавния департамент и в резултат на това значително намаляване на финансирането. Сега заповедта на Тръмп замрази почти цялата помощ чрез агенцията за 90 дни, нейното ръководство, както и почти всички американски служители, бяха изпратени в административен отпуск, а работещите в чужбина трябва да се върнат в Щатите до един месец.

USAID е създадена през 1961 г. от президента Джон Ф. Кенеди. Ключовият фактор, който подтикна администрацията да предостави помощ на нуждаещите се страни, разбира се, не беше алтруизмът, а Студената война. Съединените щати искаха да противодействат на съветското влияние в развиващите се страни и решиха, че икономическият растеж, подобрените здравни и образователни системи и хуманитарната помощ биха били добро предложение.

USAID е донор на много правозащитни организации, като се фокусира върху работата с онези, които участват в предоставянето на правна помощ на граждани, изправени пред злоупотреби от страна на правителството. Но агенцията също финансира например програми за борба с ХИВ и туберкулоза, програми за защита на майките и децата и помощ на хората с увреждания.

Сега администрацията на Тръмп се опитва да убеди американската общественост, че работата на USAID е загуба на пари.
USAID се финансира от правителството на САЩ, като Конгресът решава всяка година колко пари да отпусне на USAID като част от общия бюджет за чуждестранна помощ. Тези пари идват от данъци.

Сред всички страни в света САЩ са лидер по този въпрос, харчейки най-много за международна помощ. Други страни със значителни бюджети за тези цели са Германия, Великобритания, Япония и Франция. Един от факторите, които принудиха страните да привлекат допълнителни средства за своите програми през 2023 г., беше войната на Русия срещу Украйна. Вярно е, че тази година всички се опитват да намалят тези разходи.

За Доналд Тръмп атаките срещу USAID са естествено продължение на политиката му, която не включва големи разходи в чужбина.
Много американци подкрепят своя нов президент: анкетите постоянно показват, че гражданите вярват, че почти 25% от федералния бюджет се изразходват за международна помощ, въпреки че действителните цифри са малко повече от половин процент. Сред републиканците има общоприето убеждение, че чуждестранната помощ е част от дневния ред на демократите и следователно не трябва да бъде подкрепяна.

Други смятат, че голяма част от парите отиват при корумпираните правителства, въпреки че само около 20% от парите традиционно се изразходват за подкрепа на правителствени програми, като по-голямата част отива в нестопански организации и други многостранни организации.

Но най-трудното нещо за повечето е да оценят резултатите от тези проекти. Избирателите не разбират как всичко това е от полза за Съединените щати.