Според американската NOAA (Национална администрация за океани и атмосфера) през 2021 г. в света са се случили над 160 трагични събития: наводнения, пожари, земетресения, екологични бедствия и зимни бури, което е с 11% повече инциденти, отколкото през цялата 2020... Тази година икономическите щети от природни бедствия възлизат на над $93 млрд. В някои страни природните бедствия продължават да бушуват, а щетите от тях все още не са изчислени. Учените обаче предполагат, че загубите от сегашните катаклизми могат да струват на държавите десетки и дори стотици милиарди долари.

Според информация от отворени източници, специалистите на Freedom Finance Life са съставили списък на най-глобалните катастрофални природни бедствия през 2021 г.

Земетресение в Япония

През нощта на 13 февруари Япония беше засегната от опустошително земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер. Трусовете са усетени в 10 префектури на страната. В резултат на бедствието са ранени над 180 души. Над 950 хиляди къщи останаха без ток. До момента властите не могат окончателно да изчислят материалните щети. По предварителни оценки те може да възлизат на няколко десетки милиарда долара.

Зимна буря "Ури"

На 13-17 февруари ледена буря, неофициално наречена "Ури", удари Съединените щати, Мексико и части от Канада. Над 9,9 милиона души останаха без ток. Загинаха 164 жители на Съединените щати и 12 жители на Мексико. Щетите от бурята в Северна Америка бяха оценени на $195 млрд. Днес това е най-скъпото природно бедствие в историята на Съединените щати.

Екологична катастрофа в Средиземно море

В края на зимата десетки тонове петролни продукти бяха изхвърлени върху по-голямата част от средиземноморското крайбрежие на Израел. Заради замърсяването бяха затворени плажове, риболовни предприятия, които са в епицентъра на бедствието. На брега имаше много мъртви морски животни и птици. Пълното отстраняване на последствията от бедствието и възстановяването на екосистемата по крайбрежието на страната може да отнеме десетки години.

Според властите виновникът за инцидента е един от 9-те кораба, повредени от бурята през този период. Обезщетението за щети върху екосистемата на Израел и водите на Средиземно море може да струва милиони долари на собствениците на повредения кораб.

Наводнения в Крим

От 16 до 18 юни в източната и южната част на Крим заради проливни дъждове бяха наводнени над 400 обществени и частни сгради, включително 18 социално значими сгради. Най-много пострадаха жителите на Ялта и Керч - повече от 2 хиляди души. Щетите от наводненията възлизат на 10 милиарда рубли (136,7 милиона долара). Впоследствие властите определиха обезщетение за жертвите в размер на 50-100 хиляди рубли ($ 680-1360) за всеки.

Наводнения в Европа

В началото на юли имаше поредица от наводнения, причинени от циклона Бернд. Германия пострада най-много от стихиите. 200 души загинаха, над 170 изчезнаха, над 700 бяха ранени, 165 хиляди жители останаха без ток. Пострадали са пътища, железопътни линии, мостове и други значими конструкции. Германските власти планират да отпуснат 400 милиона евро (470,3 милиона долара) за жертвите на бедствието.

Наводненията засегнаха и Белгия, Холандия, Люксембург, Италия, Обединеното кралство, Чехия, Австрия и Румъния.

В момента приблизителната сума на щетите от наводненията в Европа е над 20,4 милиарда евро (23,9 милиарда долара), от които 9,3 милиарда евро (10,9 милиарда долара) се падат на Германия.

Наводнение в Китай

Проливните дъждове през юли предизвикаха тежки наводнения в Китай. Провинция Съчуан беше напълно наводнена. Повече от 120 хиляди души се оказаха в зоната на бедствието. Пострадали са стотици сгради и пътища. В град Джънджоу наводнението засегна повече от 30 хиляди души, около 200 хиляди жители бяха евакуирани в безопасни райони. В провинция Хенан 58 души загинаха в резултат на наводнения, 800 хиляди жители бяха евакуирани от зоната на бедствие. Щетите от природното бедствие възлизат на десетки милиони долари.

Мусонни дъждове в Индия

От 23 юли в Индия беше обявено извънредно положение заради мусонните дъждове. Те започнаха на 18 юли и предизвикаха серия от наводнения и свлачища. Най-много пострадаха индийските щати Мумбай, Махаращра, Гоа, Химачал Прадеш. На 7 август бе обявен сигнал за природно бедствие в столицата Ню Делхи.

Към момента се знае за 200 загинали и 100 безследно изчезнали. Повече от 300 хиляди души бяха евакуирани от зоната на бедствието. Икономическите щети все още не са изчислени.

Горски пожари в Турция

В края на юли заради сухото време избухнаха горски пожари в Южна Турция. Най-пострадали са курортните зони на Анталия, Бодрум, Мармарис, Мерсин и провинция Мугла. Повече от 16 хиляди души, включително местни жители и туристи, са евакуирани от опасните зони. В резултат на бедствието са ранени 900 души, сред които 10 са убити. Властите на страната оцениха размера на щетите от бедствието на 6 милиона долара.

Пожарът "Дикси" в САЩ

Към момента са регистрирани 100 големи горски пожара в 14 американски щата. В Калифорния елементът е наречен "Дикси". Пожарът в този щат обхвана повече от 180 хектара, 16 хиляди души бяха евакуирани, историческият град Грийнвил напълно изгоря. Сега в рисковата зона има 14 хиляди сгради. Щатите Орегон, Айдахо и Аляска също бяха сериозно засегнати от пожарите. Общата площ, обхваната от стихиите в цялата страна, възлизаше на повече от 700 хиляди хектара. Окончателният размер на щетите от пожари в САЩ все още не е установен.

Пандемия COVID-19

Днес това е най-глобалният проблем, който обхвана целия свят. Според СЗО общо 203 милиона души са се разболели от COVID-19, а 4,3 милиона души са починали. Годишният доклад на организацията казва, че реалният брой на смъртните случаи по време на пандемия може да бъде два до три пъти по-висок от официалната статистика, тоест 6-8 милиона души.

Според Swiss Re, COVID-19 се е отразил негативно върху икономиките на повечето страни. Щетите от пандемията в световен мащаб до 2025 г. може да достигнат 35 трилиона долара. Според учените масовите ваксинации и животозастраховането, включително срещу коронавирус, допринасят за икономическото възстановяване.

Към момента в света са направени над 4,43 милиарда ваксинации срещу COVID-19.