9 ноември 1989 г. Денят в който Западна и Източна Германия стават едно цяло. Моментът, който е показателен за края на Студената война и разпадащия се Съветски съюз. Денят, в който се поставя началото на една нова история.

30 години по-късно в Берлин още символично стоят парчета от бетона, разделял някога населението на една и съща страна. Днес тя се възражда в една виртуална реалност, за да помогне на туристите да се пренесат в онези времена - времена на враждебност, необясними правила, изолация.

Германска стартъп компания предлага на туристите пътешествие в миналото - в комунистически Източен Берлин с помощта на виртуална реалност.

Стартъпът "ТаймРайд" (TimeRide), организатор на близо едночасовата виртуална разходка, започна работа в края на август, преди тържествата, с които на 9 ноември ще се отбележи трийсетата годишнина от падането на Берлинската стена.

И то как!

Автобусът наближава Чекпойнт Чарли, прочутия някогашен пропускателен пункт между Западен и Източен Берлин. Невъзмутими, източногерманските войници тихо си говорят - дали да разпитат пътниците или да ги пропуснат без проблеми?

След няколко минути напрежение возилото тръгва пак. И пътниците се потапят в сивотата на Източен Берлин, чиито черни от сажди сгради частично се губят в мъглата. Добре дошли в столицата на една изчезнала вече държава!

"Щом още не можем да пътуваме в миналото, нека се опитаме перфектно да го пресъздадем. Това не е музей. Стремим се хората да усетят участието си в историята", обясни за АФП основателят на "ТаймРайд", 33-годишният Йонас Роте.

Посещението започва с кратък исторически увод, припомнящ следвоенните събития, когато Германия е разделена на четири сектора и през 1961 г. за една нощ се издига Стената - целта на източногерманските власти е да препречат пътя за масово бягство на Запад.

След това програмата представя трима любознателни виртуални персонажи - пънкар, занаятчия и жена архитект, а зрителите трябва да изберат един от тях за туристически гид.

После, сложили очила за виртуална реалност, те поемат из булевардите на Източен Берлин - първо по Фридрихщрасе, оттам по Лайпцигер щрасе с точещите се встрани редици от блокове, типични за онова време.

Агенти на Щази, скрити в коли без номера, следят източногерманците. Дълги опашки се вият пред магазините, където все не достигат пресни храни и други стоки. Мегафони бълват пропагандни лозунги на комунистическата държава.

Илюзията е почти пълна. Липсва само отвратителната, тъй характерна миризма на пърпорещите източногермански коли - трабантите.

Автобусната екскурзия приключва пред Двореца на републиката, разрушен през 2008 г., където навремето заседава източногерманският парламент. Следват сцените на всеобщо ликуване след отварянето на Берлинската стена, когато германците се събират след раздялата.