Китайска сценаристка на име Янг, на 38 години, се настани в старчески дом, решавайки да живее живота на „стар човек“, съобщиха китайските медии.

Това решение е предшествано от хоспитализация на жената поради изтощение. Тя работи в Пекин 11 години, далеч от родния си град и семейството. Дългото работно време и безсънните нощи ударили здравето й.

След лечението Янг, чиито родители вече са починали, отказва поканата на своите братя и сестри да живее с тях в родината им, пише Asia One.

„В моето състояние не бих искала да живея с тях, тъй като трябваше да ставам рано всеки ден, поради слабото си психическо състояние също лесно се събуждах от всеки шум“, обясни жената.

След като прекарва месец в болницата, тя преосмисля живота си. Искайки тихо и спокойно място, където да забави темпото и да се възстанови, Ян решава да живее в старчески дом, за да се наслаждава на по-бавно темпо. Тя намерила преживяването не само възстановяващо, но и вдъхновяващо. Освен това китайката започнала да документира живота на възрастните хора, от които там живеят повече от сто.

„Искам да покажа на всички какво всъщност представлява една общност за живеене на възрастни“, каза Янг за създаването на документален филм за нейния опит.

Въпреки че след хоспитализацията й останали малко спестявания, таксата за стая от 2000 юана (370,6 долара) й осигурява стая и храна за един месец в старческия дом, който се състои от пет жилищни сгради. Намира се до градина с овощни дървета, тучна зеленина и ферма с животни като пауни и елени, които се разхождат на територията.

Цял екран
Снимка: Getty

За Янг преживяването било подобно на живот в кооперация с много удобства. В крайна сметка тя останала там три месеца.

Старческият дом е разделен на три зони според необходимото ниво на грижа, каза тя. Цените за всяка стая зависят от размера и варират от 1300 до 2200 юана (около $240-$407).

Тя обаче призна, че в началото е имала известни съмнения.

„Моето впечатление от старчески дом е, че движението ви ще бъде ограничено, че животът там ще бъде скучен и просто ще лежите на леглото“, каза тя. По-късно обаче жената открива, че преживяването й е всичко друго, но не и скучно. Тя успява да види веселата и енергична страна на възрастните жители на къщата, които с радост се включвали в различни дейности.

Мнозина също очаквали с нетърпение тя да отдели някой от тях настрана, за да побъбрят и да споделят истории за младостта си. Тяхната енергия й дало чувство на насърчение.

Практиката младите хора да живеят в старчески домове в Китай не е нова. Едно такова заведение в Ханджоу дори набира млади хора да живеят там.

Стартиран през 2019 г., проектът обещава да предостави безплатно жилище на млади хора, ако работят 10 часа на месец, придружавайки възрастни хора в съоръжението. Оттогава инициативата се разпространи и в други провинции на Китай.

Старчески домЦял екран
Все по-често младите хора отиват доброволно в старчески домове, за да помогнат на техните обитатели и да си починат от суматохата. Снимка: Getty

Кампанията има за цел да осигури покрив над главите на по-младите поколения, изправени пред жилищни затруднения, като в същото време „облекчи бремето на социалната изолация за възрастните хора“.