Много хора, не на последно място президентът на САЩ Доналд Тръмп, са убедени, че Украйна има богати минерални запаси. Въпреки това, както отбелязва коментаторът на Bloomberg за енергетиката и суровините Хавиер Блас, Украйна има „много изгорена земя и никакви редкоземни елементи“.

Въпреки приказките за огромен потенциал, Украйна няма запаси от ключовите редкоземни елементи, които ръководителят на Белия дом търси. Фокусът е върху редкоземните елементи, набор от 17 елемента с трудни за произнасяне имена.

В малки количества тези елементи се използват в екзотични сплави. Въпреки че често се представят като основни за високотехнологични приложения и производство на оръжия, употребата им е много по-прозаична. Например британският производител на домакински уреди Dyson се хвали, че използва неодим в магнитите на своите прахосмукачки, така че те „се въртят пет пъти по-бързо от двигател от Формула 1“.

А шумът около украинските редкоземни елементи започна от самите украинци, отбелязва експертът. През ноември 2024 г. Съединените щати представиха „План за победа“ , който силно възхвалява потенциала на страната за минерални ресурси. А през февруари Тръмп категорично заяви, че украинците имат „много ценни редкоземни метали“, отбелязвайки, че се стреми да ги получи на стойност около 500 милиарда долара.

Колумнистът на Bloomberg подчертава, че Украйна няма значителни находища на редкоземни метали, с изключение на малки скандиеви мини. В същото време цената на цялото глобално производство на редкоземни метали е 15 милиарда долара годишно, което се равнява на цената на два дни глобално производство на петрол.

„Дори ако Украйна имаше гигантски залежи, те не биха били толкова ценни в геоикономически план“, пише Хавиер Блас.

И дори Украйна да произвежда 20% от редкоземните метали в света, това ще възлиза на около 3 милиарда долара годишно. Следователно, за да достигнат 500 милиарда долара, за които говори Тръмп, САЩ ще трябва да осигурят повече от 150 години украинско производство.

Възможно е, не изключва наблюдателят, президентът да се е объркал и вместо „редкоземни елементи“ да е имал предвид други минерали, смесвайки ги с по-широкото понятие „критични минерали“. От последните Украйна има няколко търговски мини за титан и галий. И двете са доста ценни и имат някакво стратегическо значение, но от друга страна контролът върху нито една от тях няма да промени геоикономиката. И със сигурност не струват 500 милиарда долара, за които Тръмп претендира.

В Украйна, отбелязва Хавиер Блас, наистина има находища на някои редкоземни минерали, като Новополтавското находище, но всякакъв добив там би бил икономически неоправдан.

Възможно е съветниците на Тръмп да са използвали брошурата „Ресурсите на Украйна: критични суровини“, за да убедят хората, че страната е богата на редкоземни метали. Въпреки това твърдението, че „Украйна се превръща в ключов потенциален доставчик на редкоземни метали като титан, литий, берилий, манган, галий, уран, цирконий, графит, апатит, флуорит и никел“, трябва да предизвика безпокойство, тъй като всъщност нито един от тези минерали не е редкоземен, отбелязва авторът.