Снимка, на която турският президент Реджеп Ердоган държи чадър над украинския си колега Володимир Зеленски по време на неговото посещение в Анкара на 18 февруари, отново се завъртя в социалните мрежи, след като украинското посолство в Турция я публикува на профила си в Х няколко часа след словесния сблъсък между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп в Овалния кабинет в Белия дом.
Украинското посолство не написа никакъв коментар към поста, но публикацията предизвика множество тълкувания от страна на потребителите на социалната мрежа. Мнозина прочетоха в символиката на жеста израз на традиционното гостоприемство, с което турците много се гордеят.
За други бе очевидно, че със снимката Киев е имал за цел да покаже разликата в отношението на турския и американския президент към техния колега, а някои от потребителите отидоха още по-далеч, загатвайки за "турски чадър" над Украйна, пише БТА.
За други бе очевидно, че със снимката Киев е имал за цел да покаже разликата в отношението на турския и американския президент към техния колега, а някои от потребителите отидоха още по-далеч, загатвайки за "турски чадър" над Украйна, пише БТА.
Както в много други държави по света, промяната в подхода на САЩ към войната повдигна много въпроси и в Турция.
Как ще се отрази на Турция новата ситуация?
"Правило номер едно в геополитиката: Ердоган винаги печели" - с този коментар и без повече разсъждения върху направения извод германският журналист на свободна практика Джеймс Джаксън препубликува снимката с чадъра в профила си в Х.
Много турски и чуждестранни анализатори споделят мнението, че новите събития подсилват значимостта на Турция в НАТО и стратегическата ѝ позиция по отношение на европейската сигурност.
Пред Турция се отварят исторически възможности", посочи авторът на в. "Йени асър" Бюлент Ерандач, изтъквайки способностите на Ердоган "да се ориентира много добре в събитията при подобна хаотична среда и условия".
В анализа си от 4 март журналистът цитира и неотдавнашно изказване на турския президент, в което той подчерта, че членството в ЕС остава стратегически приоритет за страната му, а "Европейската сигурност без Турция е немислима".
"Крайно време е глобалните механизми за вземане на решения да се адаптират към променящите се условия в света", е подчертал Ердоган.
Самюел Довери Вестърбай, директор на неправителствената организация Европейски съвет за съседство (ENC), смята, че в новия контекст Турция - силата с втората най-голяма армия в НАТО след САЩ - е станала още по-важна за алианса.
"Драстичните промени в политиката на Вашингтон служат като стимул за страните от ЕС да си сътрудничат повече, а новите стратегически партньори като Турция и Обединеното кралство да играят по-голяма роля", заяви Вестерби, цитиран от Анадолската агенция.
"Турция стана още по-важна за НАТО, тъй като Вашингтон проявява по-слаб интерес към европейската архитектура за сигурност", добави той.
Според турския в. "Хюриет" присъствието на външния министър на Турция Хакан Фидан на срещата на съюзници на Украйна в Лондон на 2 март показва, че Анкара се разглежда като неразделна част от европейската архитектура за сигурност.