Южна Америка е изправена пред рекордни пожари, причинени от тежка суша, влошена от изменението на климата. Масовите пожари също предизвикаха черен дъжд, зелени реки и опасно замърсяване на въздуха - почти 50 пъти по-високо от нивата, препоръчани от Световната здравна организация.

От 1 януари до 16 септември в целия континент са регистрирани 364 485 горски пожара, надминавайки предишния рекорд от 345 322, поставен през 2007 г. Историческата суша в Амазонка значително влоши разпространението на пожари из континента, според Бразилския институт за космически изследвания, пише Live Science. Имайте предвид, че много от пожарите се дължат на човешка дейност, но сушата създаде благоприятни условия за бързото разпространение на огъня. В резултат на това около 60% от Бразилия в момента е покрита с дим.

Като цяло, включително съседните страни и Атлантическия океан, токсичният облак покрива невероятните 10 милиона квадратни километра, според изследователите. За сравнение, това е по-голямо от целите Съединени щати.

Според Алесандра Фиделис, изследовател в Лабораторията по растителна екология на Държавния университет в Сао Пауло, качеството на въздуха в Бразилия, за съжаление, никога не е било по-лошо, отколкото е днес. Експертът по атмосферни науки и член на отдела за качество на въздуха и емисии на Уругвайската технологична лаборатория, Наталия Гил, също каза, че има прогресивно влошаване на качеството на въздуха в градовете в южна Бразилия, както и в северна Аржентина, Боливия, Парагвай и североизточна Уругвай.

През последните седмици учените също наблюдават "значително увеличение" на саждите, праховите частици и газовете, включително озон, азотен оксид и въглероден оксид. Местните жители също се сблъскаха с лоша видимост поради "черен дъжд" - валежи, които стават тъмни поради смес от пепел и сажди. В същото време някои реки на континента са станали изумруденозелени заради цъфтежа на водорасли, причинен от силната суша.

Според патолога и професор в Медицинския факултет на университета в Сао Пауло, Пауло Салдива, димът, надвиснал над континента, може да се сравни с цигарения дим - той съдържа токсични вещества, които навлизат в тялото през очите, дихателните пътища и белите дробове. Изследователите отбелязват, че в мегаполиса нивото на замърсяване от превозните средства и индустрията е еквивалентно на пушенето на 4-5 цигари на ден. За сравнение сегашната ситуация е като да пушите една цигара след друга.

Промените в околната среда през последните десетилетия, заедно с промените в използването на земята, значително промениха режимите на пожар. Обърнете внимание, че в Бразилия винаги е имало сухи сезони, но средният брой последователни дни без дъжд през последните 10 години се е увеличил от 80 на 100. Според Фиделис вероятната причина е изменението на климата, причинено от човешка дейност.

В допълнение към промените във валежите, повишаването на температурата, влажността на почвата и нивата на въглероден диоксид могат да повлияят на времето, размера, продължителността, честотата и интензивността на пожарите. Наблюденията показват, че в голяма част от Бразилия тези промени се проявяват под формата на по-високи температури, както и намалени валежи и увеличаване на броя и продължителността на екстремните засушавания.