Земетресенията в Истанбул, Кютахия и в българската акватория на Черно море са станали по различни разломни линии и няма вероятност да са се активизирали взаимно. Това заявиха експерти пред турската редакция на Би Би Си.
"Те са независими едно от друго. Това са земетресения, които могат да бъдат оценени в рамките на нормалната земетръсна активност на Турция", коментира проф. Сюлейман Пампал.
Той обясни, че земетресението в Истанбул е станало в централната част на северния клон на Северноанадолския разлом. Зоната на разлома, в която попада Кютахия, започва от Западен Анадол и продължава към Централен Анадол. Има и Черноморски разлом, който идва от Грузия и се простира успоредно на черноморското крайбрежие, каза още той.
Бурак Чатлъоглу, председател на истанбулския клон на Камарата на инженерите по геофизика, също е на мнение, че няма никаква връзка между земетресенията, които са станали по различни разломни линии.
"Тъй като тези разломи са независими един от друг, те не си влияят взаимно", обясни Чатлъоглу. "Така че няма такова нещо като активизиране помежду им. Само защото в нашата страна има много разломи и сме разположени в тектоничен пояс, се сблъскваме с повече земетресения", каза той пред Би Би Си Тюркче.
Засилената сеизмична активност продължи и днес в Турция - в западния окръг Кютахия бяха усетени три труса по-рано днес с магнитуд 4,5, 3,9 и 4,6, а в Мраморно море край Истанбул сутринта беше регистрирано ново земетресение с магнитуд 3,6, след като на 23 април районът бе разлюлян от силен трус с магнитуд 6,2, предаде БТА.
Междувременно няколко труса бяха регистрирани и в българската акватория на Черно море в района на Несебър, сочат данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) при Българската академия на науките (БАН). Най-силният от тях е бил с магнитуд 3,5 и е станал в 10:43 ч.
Снимка: ThinkStock/Getty Images