След близо седем часа разговори европейските лидери дадоха на Великобритания отсрочка от 54 дни за напускане на ЕС. Решението обезсилва досегашната дата за излизане на Обединеното кралство от ЕС - 29 март.
27-те решиха, че Лондон може да остане до 22 май, ако идната седмица британският парламент одобри при трети опит договорените между ЕС и правителството на Тереза Мей условия за раздялата. Ако и той се провали, британското правителство трябва до 12 април да обяви какво ще прави с напускането. След това лидерите отново ще се съберат, за да обсъдят новата молба на Лондон.
"До тази дата всички възможности са отворени и британското правителство ще може да избира между сделка, без сделка, удължаване и оттегляне на член 50", заяви председателят на Съвета Доналд Туск след края на заседанието.
Освен излизане от ЕС със или без сделка, Великобритания ще може да избере и да организира европейски избори между 23 и 26 май. Това би й позволило да остане още неопределено време в Съюза, включително за 5 години, колкото е мандатът на Европарламента. Ако приеме избори, Обединеното кралство ще има 40 дни да ги организира.
Така лидерите на ЕС отказаха на Великобритания исканото от Тереза Мей отлагане на Brexit до 30 юни, като дадоха една седмица на управляващи и опозиция в Обединеното кралство да постигнат компромис по сделката за Brexit и да я ратифицират като раздялата ще се осъществи на 22 май. При негативен вот Лондон ще има 14 дни да реши дали да проведе евроизбори, като така удължи отсрочката неопределено, а ЕС ще избегне политическа криза заради изискването всяка държава от ЕС да избира евродепутати по едно и също време.
"Ако до 12 април Обединеното кралство не реши да проведе избори, възможноста за дълга отсрочка автоматично ще стане невъзможна", предупреди Туск.
Запитан какво означава дълга отсрочка председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер каза "до края".
Тереза Мей обаче заяви, че "ще бъде грешка да искаме от британските граждани да гласуват за Европейски парламент, три години, след като те гласуваха за напускане на ЕС".
Същевременно вчера евролидерите потвърдиха, че вече постигнатото споразумение за напускането с правителството на Мей не подлежи на предоговаряне и одобриха гаранциите, които британският премиер и шефа на Еврокомисията уговориха в Страсбург на 11 март. С тях се дават допълнителни уверения, че ЕС ще използва предпазния механизъм за ирландската граница само в краен случай.
"Направихме всичко по силите си да постигнем споразумение. През декември ни бяха поискани допълнителни уверения - дадохме ги. Поискаха ни още уверения през януари, дадохме ги. Аз бях помолен за още уверения за предпазната клауза в понеделник, и ги дадох. Това приключва целия пакет. Повече нямаме какво да дадем”, заяви Юнкер.
Той добави, че каквото и да се случи ЕС е готов за всички варианти, включително за напускане без сделка.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни увери, че ако Великобритания ратифицира споразумението с ЕС за раздялата, евродепутатите ще се съберат извънредно да го ратифицират от името на Съюза, дори вече да са се разпуснали за изборите.
Заседанието на 27-те се оказа по-драматично от очакваното, след като Тереза Мей напусна срещата след 90-минутна сесия с въпроси и отговори с лидерите.
Първоначално те отхвърлиха предложението на Еврокомисията за отсрочка до 23 май и изглеждаше, че са склонни да приемат идеята на френския президент Еманюел Макрон за отлагане на Brexit само до 7 май, като въпросът се обсъди отново на неформалната им среща в румънския град Сибиу на 9 май.
В крайна сметка с общите усилия на Германия, Холандия, Белгия и Люксембург бе решено единодушно да бъде дадено повече време, за да се избегне твърд Brexit и да се позволи на бизнеса и гражданите да се възползват от договорения преход при уредени правила.