Следващият председател на Европейската комисия трябва да бъде избран измежду водещите кандидати за поста на европейските партии. Това поискаха днес в декларация до европейските лидери председателите на парламентарни групи от отиващия си Европейски парламент.

Довечера лидерите на 28-те се събират в Брюксел, за да обсъждат кандидатурите за следващ шеф на Еврокомисията след изтичането на мандата на Жан-Клод Юнкер на 31 октомври.

"Потвърждаваме нашата подкрепа за процеса на водещия кандидат, така че следващият председател на Комисията да е популяризирал своята програма и личност преди изборите и да е участвал в европейската предизборна кампания", се казва в декларацията.

Срещу условията, поставяни от председателите на парламентарни групи, обаче се обявиха либералите. Те ще имат третата по численост група в новия Европейски парламент след ЕНП и социалистите.

Пазарлъкът за мястото на Юнкер започва

Техният председател Ги Верхофщат заяви, че е гласувал против документа на ЕНП, социалистите и Зелените, настояващ да се избира само сред водещите кандидати.

"ЕНП натискат за системата за водещите кандидати, но за съжаление, те убиха нейната легитимност, когато гласуваха срещу паневропейските листи. Опитват се да яхнат кон, който сами са убили", заяви Верхофщат.

В края на миналата година водещите европейски политически семейства номинираха кандидати за шеф на Еврокомисията. ЕНП се спряха на лидера на парламентарната си група Манфред Вебер, социалистите заложиха на първия вицепрезидент на Еврокомисията Франс Тимерманс. Либералите включиха 7 души в своя “Европейски отбор”, сред които еврокомисарите Маргрете Вестагер и Виолета Булц и Верхофщат, без обаче да ги номинират изрично като водещи кандидати. Зелените предложиха евродепутатите Ска Келер и Бас Ейкхаут, консерваторите също се спряха на евродепутат - Ян Захрадил. Крайната левица излъчи синдикалиста Нико Куе и словенската депутатка Виолета Томич.

Лисабонският договор не задължава европейските лидери да избират от водещите кандидати. Те трябва само да се съобразят с резултатите от европейските избори.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск свика неформалната лидерска среща на 9 май с идеята до 20 юни ЕС да номинира следващ председател на Еврокомисията, който да бъде предложен за одобрение на парламента. Туск заяви желание, ако няма консенсус кой да заеме мястото на Юнкер, да подложи имена на гласуване.

За одобрение в Съвета е необходимо квалифицирано мнозинство, докато евродепутатите ще гласуват с обикновено мнозинство. Европейският парламент ще се събере на първа пленарна сесия на 2 юли в Страсбург.