Казват се Франсис Бърт Кип или Софи Маккин Булие и искат да ви опознаят. Ако имената им изглеждат странни, това е защото са измислени.
Молби за приятелство от секси блондинки или мускулести адвокати? Те се появяват всеки ден във Facebook, Twitter, Instagram. Колко от тях са реални потребители?
Преди няколко години Twitter призна, че 5% от всички потребители са фалшиви и... няма решение как да се открият фалшивите.
Специалистите активно работят по този проблем, като искат да разработят по-усъвършенствани алгоритми. Например, Instagram уверява, че екипът проверява фалшивите съобщения 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата и изтрива всички акаунти, които нарушават политиките на социалната мрежа.
Но отново и отново идват молби от красиви жени и мъже. Снимки, откраднати от интернет: така наречената Софи Маккин Бюлиър всъщност е бившата приятелка на Джейдън Смит, Сара Снайдър. Те имат малко контакти, защото акаунтите често продължават няколко дни и след това изчезват.
Онлайн детективът Матиас Кинд-Хопфер участва основно в подобни измамни опити и получава ежедневни запитвания от интернет потребители. Фалшивите могат лесно да бъдат забелязани, защото не показват нищо друго освен снимки по бикини в профила си във Facebook.
Връзките на профилите водят до секс сайтове като X-Partner, който е собственост на компанията HQ-Entertainment във Виена. Тя е специализирана в онлайн "запознанства" и партньорски маркетинг. Това означава, че има система, чрез която клиентите се привличат с връзки в уебсайтове, а доставчикът получава заплащане за успешно „брокерство“.
Чатовете от този вид се крият предимно зад привидно изгодни абонаменти, които остават незабелязани и стават все по-скъпи. В много случаи нищо неподозиращите мъже плащат 600 евро, за да общуват с фалшиви самотни жени. Компанията използва стремежа на клиентите за взаимоотношения, за да печели пари. От правна гледна точка това е кръстоска между измама и подвеждане.
Но често фалшивите профили не водят само до скъпи сайтове за секс, а отиват по-далеч, използвайки любовта от пръв поглед за собствените си цели. Тези профили са известни на FCC като част от Romance Scamming, която е модерна агенция за предварителни бракове. Затова сайтовете често искат снимки, местоживеене и хобита, за да съберат възможно най-много информация. Това ви позволява да създадете нов фалшив профил. По-късно се опитва да вдъхне увереност чрез комплименти и ежедневен контакт. Лошата граматика предполага, че текстът първоначално е написан на различен език.
Измамниците се свързват и с жертвите си по имейл, прониквайки още по-дълбоко в личния им живот. Платформите за социални медии изискват повече внимание.
Онлайн детективът Матиас Киндт-Хопнър казва пред bild.de, че е чел хиляди подобни фалшиви съобщения. Повечето от тях са написани на много лош немски език и изглеждат така, сякаш са съставени от десетгодишни деца. Въпреки това хората винаги си падат по тях.
Стратегия за измама: Те получават данни за контакт чрез Facebook, генератори на произволни имейл адреси или незаконни покупки на адреси в Darknet за € 10. В момента, в който разберат, че жертвата е влюбена и вече е на куката, започват да пишат, сякаш са болни и имат нужда от пари. Причините може да са различни, но всеки иска пари.
Последните статистически данни от Съединените щати показват колко успешни са измамниците: със загуби от 200 милиона долара, трикът е втората по големина онлайн измама след откраднатата фирмена поща.
80% от жертвите са жени, като повечето от тях са на възраст над 40 години, тоест „дигитални имигранти“, които не са израснали в интернет. А тези, които са страдащи, очевидно са възприемчиви към красивите думи. Но това не е толкова необичайно - хората вярват в приказките.
Това е резултат от умишлена манипулация, която психолозите наричат социално инженерство: измамниците умишлено си играят с човешките нужди за признание, приятелство. След многобройни съобщения те молят за помощ, играейки на чувствата.
Ловът на измама вече се превърна в един вид интернет спорт под термина „Scam-Baiting“. На страници като Anti-Scam или Eater, "Baiters" обменят своите стратегии и успехи.
Киндт-Хопнър разбира кой се крие зад фалшиви адвокати, руски красавици или американски войници. Те често са студенти от Кот д'Ивоар, които по този начин получават пари за образование и препитание. Техният подход е добре структуриран. Те пишат на случаен принцип на стотици хора и ги номерират, за да не бъркат историите си.
Ако дори един от сто опита е успешен, получените приходи ще покрият разходите. Онлайн измамите са важен източник на доходи за граждани на икономически слаби страни като Гана, където средната заплата е около 100 евро на месец.
Шест съвета как да се предпазите
1. Мислете като измамник.
2. Настройте Facebook правилно (не позволявайте на непознати да ви изпращат съобщения).
3. Не изпращайте лични снимки.
4. Проверете снимките на ухажорите (потърсете информация за човека с помощта на търсачките. Всичко, което трябва да направите, е да качите снимка и да кликнете върху търсене).
5. Проверете съдържанието на текстовете (трябва да ви светне, ако откриете наличие на граматически грешки или имате подозрение, че текстът е преведен чрез преводач).
6. Помолете да покажете лицето си, видео чат.
Превод: GlasNews.bg