В гръцкия парламент започна дебатът за вота на доверие към правителството, който беше поискан в неделя от премиера Алексис Ципрас след оставката на военния министър Панос Каменос и разпадането на коалицията СИРИЗА - Независими гърци, предаде БТА. 

В началото на двудневния дебат, който трябва да завърши утре в полунощ, се изказа министър-председателят Алексис Ципрас, съобщава гръцката държавна телевизия ЕРТ. Той заяви, че когато сегашното правителство е дошло на власт през 2015 г., Гърция е била сянка на себе си, докато днес може да гледа на бъдещето с оптимизъм. Той отново посочи сред успехите на кабинета си изхода от кризата и спасителните програми, края на мерките за икономии и поставянето на икономиката на здрави основи.

По въпроса за Преспанското споразумение, което стана повод за оттеглянето на подкрепата за кабинета от страна на партията Независими гърци, Ципрас заяви, че той уважава тези, които имат различно мнение, чиято позиция е въпрос на принципи и съвест, но не онези, които се преструват и променят мнението си с оглед на опозиционната си стратегия. Ципрас подчерта, че позициите им с Панос Каменос по въпроса за съставното наименование на северната гръцка съседка винаги са били различни, но въпреки различията им той уважава неговото мнение. Премиерът обаче се спря и на тези, които "в продължение на 20 години обявяваха една позиция, гласуваха я в програмните декларации на правителствата си, прокламираха я на международни форуми като министри, а днес, само и само за да запазят партийното си заведение, се преструват, че са несъгласни, търсят да намерят аргументи там, където не съществуват".

Ципрас каза още, че от мандата на правителството остават още 9 месеца, през които трябва да бъдат завършени много важни дела. Сред тях той посочи планираните промени в конституцията, законодателството за отговорността на министрите, увеличаването на минималната заплата, облекченията за свободните професии, закона за защита на основното жилище на нередовните длъжници, както и приключването на дискусиите и прилагането на едно историческо споразумение с Гръцката православна църква с цел уреждането на отношенията между Църквата и държавата.