В САЩ 58-годишен мъж стана първият човек в света, чието сърце е заменено с временна титаниева помпа за изпомпване на кръв, пише ScienceAlert.

Металният орган изглежда като направен за Железния човек, но всъщност е проектиран от BiVACOR, компания, специализирана в медицински устройства. Металното сърце е предназначено да замени временно човешко сърце.

Изцяло изкуственото сърце от BiVACOR не бие като истинско сърце, но е достатъчно мощно, за да поддържа човек дори по време на тренировка.

Двукамерното устройство с размерите на юмрук е практически нечупливо, устойчиво на корозия и механично износване. Единствената движеща се част от механизма е скрита вътре в него: магнитно левитиращ ротор, който изпомпва кръв към белите дробове и към други части на тялото. Тъй като въртящият се ротор не влиза в контакт с повърхността, това гарантира, че триенето няма да доведе до счупване с течение на времето.

Устройството се захранва от малък външен преносим контролер, който излиза през стомаха.

Тестването на устройството отне 10 години, сега желязното сърце попадна в гърдите на жив човек - пациент с тежка сърдечна недостатъчност.

Лекарите съобщават, че титаниевото сърце е работило ефективно в продължение на 8 дни, докато пациентът получи донорско сърце.

Към днешна дата най-доброто лечение за тежка сърдечна недостатъчност е трансплантацията на донорско сърце, която не винаги е достъпна и не е за всеки. Всяка година в света се извършват по-малко от 6000 сърдечни трансплантации.

Следователно изкуствените сърца са жизненоважен начин за удължаване и подобряване на качеството на живот на пациентите, очакващи трансплантация.

Компанията BiVACOR не знае колко дълго може да работи сърцето й в човек, но в лабораторията апаратът работи вече четири години.

Превод: GlasNews.bg