24-годишната Ани Холанд от Аделаида, Австралия, споделя, че дори миризмата на храна се е превърнала в непоносимо изпитание за нея. В продължение на 10 години жената не може да се храни нормално заради рядко заболяване и получава хранителни вещества за поддържане на живота чрез капково вливане. За това пише New York Post.

Рядка диагноза

Здравословните проблеми на Ани започват в юношеските й години.

"Първоначално се почувствах замаянa, загубих съзнание. След това имах проблеми с храносмилането. Лекарите не можаха да разберат какво не е наред с мен, докато тестовете за кръв и урина не потвърдиха диагнозата - автоимунна вегетативна ганглиопатия", разказва Холанд.

Това нелечимо заболяване кара имунната система да атакува здравите нервни клетки на тялото. В случая на Ани заболяването e довеlo до чревна недостатъчност.

"Отстраниха ми част от червата и сега не мога да ям. Изолиранa съм от социалния живот, защото не мога да изляза на обяд или вечеря с никого. Трудно е да се обясни на хората какво е чувството никога да не можеш да ядеш. Дори от миризмата на храна ми се гади много", казва тя.

Парентерално хранене

Единственото спасение на Ани е парентералното хранене. Лекарите инжектират течност с хранителни вещества директно в кръвния поток на жената, като използват катетър близо до сърцето ѝ. Всяка вечер в продължение на 12 часа пациентката е свързана с капкова система, която осигурява на тялото й всичко необходимо.

Подобно лечение обаче крие своите рискове. Процедурата изисква абсолютна стерилност, тъй като и най-малката инфекция може да причини сепсис. Това се е случвало вече няколко пъти.

„Ако загубя последния си шанс да се снабдя с капково, ще имам само палиативни грижи. Сега се подлагам на премахване на всичките си зъби наведнъж, за да се надявам да предотвратя по-нататъшен сепсис“, добавя Холанд, говорейки за опасностите за здравето си.

Въпреки състоянието си жената се стреми да помага и на други пациенти с подобни проблеми. Тя стартира кампания GoFundMe в подкрепа на специализираното отделение в Медицински център Флиндърс, където получава грижи.

„Искам и други хора да получават същото ниво на грижа като мен. Целта на кампанията е да събере средства за обучение на медицински персонал, подпомагане на семействата на пациентите и закупуване на необходимата апаратура“, обяснява тя.