Brexit се превърна в ключова дума, която от около три години описва състояние, определяно като криза на Европейския съюз. "Задънена улица", "хаос", "лабиринт", а през последния месец "водевил" и "гротеска" са думите, с които европейската преса описва най-често случващото се.
Междувременно социологическите проучвания в самата Великобритания регистрираха съществена промяна в масовите нагласи по въпроса. Делът на привържениците на Brexit спадна с 11 пункта за сметка на увеличения дял на противниците – с 6 пункта. Почти сигурно е, че ако сега се повтори референдумът от 2016 г., противниците на Brexit ще надделеят.На въпросите кой би спечелил и кой би изгубил от напускането на Великобритания от ЕС, единственото сигурно е, че обществото ни няма категоричен отговор.
Всеки пети запитан (20,4%) е на мнение, че от Brexit печели предимно Обединеното кралство. Едва 5,6 на сто са тези, които мислят, че от тази ситуация ще спечели Европейския съюз.
Други около 8% пък считат, че и ЕС и Великобритания биха спечелили от напускането на Кралството, сочи проучване на социологическата агенция Афис.
Според данните от допитването все пак най-голяма група респонденти се обединява около мнението, че никой няма да спечели от един такъв разлом – това са малко над 43 на сто от всички запитани. Близо 23 на сто пък нямат мнение по този въпрос.
Реципрочният въпрос – преди всичко кой губи от Brexit, също показва закономерна тенденция. Практически всеки четвърти смята, че и Съюзът, и Островът ще бъдат преди всичко губещи страни от потенциалния развод.
За 23% губещ ще бъде преди всичко Европейският съюз. Значително по-нисък е делът на хората, които смятат, че загуби ще търпи предимно Великобритания.
Отново, всеки четвърти запитан няма мнение по този въпрос, а 14% са на мнение, че нито една от страните няма да претърпи загуби.
И при двата въпроса вглеждането в по-дълбокия разрез на данните показва логична картина – висшистите в по-голяма степен са на мнение, че от предстоящия Brexit всички страни са губещи и практически няма печелещи.
Младите (18-29 години), включително учащите и студентите, определят като основен губещ от Brexit в по-голяма степен ще бъде Великобритания.
Много сходна е картината и сред евро-оптимистите и евро-скептиците, попаднали в извадката. Отново няма съществени разминавания в нагласите, независимо дали част от запитаните вярват или не вярват в Европейските институции, както и дали Европа се движи в правилната или грешната посока.