(ОБЕДИНЕНИ НАЦИИ) - Генералният секретар на САЩ Антонио Гутериш заяви в четвъртък, че пандемията на коронавирус е „човешка криза, която бързо се превръща в криза на правата на човека“.
Във видео съобщение шефът на САЩ заяви, че има дискриминация при предоставянето на обществени услуги за справяне с COVID-19 и има „структурни неравенства, които възпрепятстват достъпа до тях“.
Гутериш каза, че пандемията също е наблюдавала „непропорционални ефекти върху определени общности, повишаване на речта на омразата, насочване към уязвими групи и рискове от сериозни реакции на сигурността, подкопаващи здравния отговор“.
Той предупреди, че с „нарастващия етнонационализъм, популизъм, авторитаризъм и натиск срещу правата на човека в някои страни, кризата може да даде претекст за приемане на репресивни мерки за цели, които не са свързани с пандемията“
През февруари Гутериш отправи призив за действие към държави, предприятия и хора за подпомагане на обновяването и възраждането на правата на човека по целия свят, като представи план със седем точки на фона на опасенията относно изменението на климата, конфликтите и репресиите.
"Както казах тогава, правата на човека не могат да бъдат замислени във времена на криза - и сега сме изправени пред най-голямата международна криза в поколенията", каза той.
Генералният секретар заяви, че публикува доклад в четвъртък за това как правата на човека трябва да ръководят реакцията на вируса и възстановяването от пандемията. Нито той, нито докладът посочват страни или страни, отговорни за нарушаване на правата на човека.
Гутериш заяви, че правителствата трябва да бъдат „прозрачни, отзивчиви и отговорни“ и подчерта, че свободата на печата, организациите на гражданското общество, частният сектор и „гражданското пространство“ са от съществено значение.
В доклада се казва, че правителствата също трябва да предприемат действия за смекчаване на най-лошото въздействие на COVID-19 върху работните места, поминъка, достъпа до основни услуги и семейния живот.
Гутериш каза, че всички спешни мерки - включително извънредните - трябва да бъдат „законосъобразни, пропорционални, необходими и недискриминационни, да имат специфичен фокус и продължителност и да използват възможно най-малко натрапчивия подход за защита на общественото здраве“.
„Може да са необходими спешни правомощия, но широки изпълнителни правомощия, бързо предоставени с минимален надзор, носят риск“, предупреждава докладът. „Тежките реакции за сигурност подкопават здравния отговор и могат да изострят съществуващите заплахи за мира и сигурността или да създадат нови.“
В доклада се казва, че най-добрият отговор е пропорционален на непосредствената заплаха и защитава правата на човека.
„Посланието е ясно: Хората - и техните права - трябва да бъдат на първо място“, каза Гутериш.
Превод: Glas.bg