Учените по целия свят сега отчайващо се опитват да намерят лечение за Covid-19 или да разработят ваксина, която би облекчила карантинните мерки, включително социалната дистанция. Изненадващо, специалистите посочиха ​​ламата  като вероятен кандидат за спасител на човечеството от коронавируса.

Според проучване, публикувано в научното издание Cell, ключът към победата на това заболяване може да се намери в кръвта на тези животни.

В научната работа се казва, че изследователите са успели да разработят антитела, които могат да неутрализират коронавирус SARS-CoV-2, който причинява Covid-19. Като блокират шиповете, с които вирусът навлиза в клетката, антителата могат да спрат разпространението на инфекцията.

В момента се правят тестове на хамстери и ако са успешни, този метод може да започне да се използва в болниците след около година.

Lama Winter

В едно настоящо проучване, проведено съвместно от Тексаския университет в Остин, Националния институт по здравеопазване и Университета в Гент, Рап и неговите колеги създадоха антитяло, което може да блокира коронавирус, който причинява Covid-19, като се свързва с гръбначния стълб на протеините на неговата корона.

"Антитялото се прикрепя към шипа, като му пречи да се свърже с клетката и предотвратява навлизането, като по този начин неутрализира вируса", казва Рап. Той добави, че това антитяло е от особен интерес, тъй като може да неутрализира и двата вируса: SARS-CoV и SARS-CoV-2.

Според изследователите, в бъдеще такива антитела могат да бъдат използвани за лечение на пациенти с Covid-19 чрез вдишване, както и за лечение на заразени места.

Предполага се, че новият метод ще се използва изключително като терапия: малко вероятно е той да може да замени ваксината, тъй като не осигурява дългосрочна защита.

"За да предпазите човек от инфекция, той трябва да бъде ваксиниран месец или два преди възможна инфекция. С тази терапия вие предоставяте на човека директно защитни антитела, така че той да е имунизиран срещу инфекцията веднага след процедурата. Освен това антителата могат да бъдат използвани за лечение на вече заразени хората, за да облекчат хода на болестта“, - цитира един от авторите на изследването - професор от Тексаския университет, Джейсън Маклалан - научният сайт Laboratory Equipment.

Превод: Glas.bg