Две седмици след замразяването на чуждестранната помощ от президента Тръмп, групите за ХИВ по света все още не са получили никакво финансиране, което поставя под заплаха здравето на над 20 милиона души, включително и на половина милион деца.

От Държавния департамент на САЩ уточниха, че работата може да продължи, но все още няма налични средства и правна документация за това.

Заради закриването на американската хуманитарна агенция USAID и оттеглянето на служителите й, експертите предупредиха, че ситуацията няма да се разреши бързо.

USAID платила милиони долари на холивудски звезди, за да посетят Украйна ВИДЕО

PEPFAR, програма на стойност 7,5 милиарда долара, която финансира лечението на ХИВ, беше замразена с останалата част от чуждестранната помощ още в първия ден на президентството на Тръмп.

PEPFAR е предоставил животоспасяващо лечение на над 25 милиона души в 54 страни, от старта си през 2003 г. Програмата бе преупълномощена през 2023 г. и трябваше да бъде подновена, въпреки усилията на някои републиканци да я прекратят.

Без лечение милиони хора с ХИВ ще бъдат изложени на опасност от сериозно заболяване и преждевременна смърт, като прекъсването на лечението може да повлияе на глобалния напредък срещу ХИВ и да доведе до поява на резистентни щамове, пише The New York Times.

Спирането на помощта и закриването на USAID доведе до "системен шок", според Кристин Стеглинг от UNAIDS (Съвместната програма на ООН за ХИВ и СПИН; това е основният застъпник за ускорени, всеобхватни и координирани глобални действия срещу пандемията от ХИВ/СПИН).

Въпреки издадените заповеди от Държавния департамент на САЩ, много организации все още чакат ясни инструкции.

Прекъсването на финансирането също така затрудни малките организации, които предоставят услуги за ХИВ в бедни страни. Програмите в някои от тях вече са спрени, а други не могат да предоставят основни медицински услуги.

Решенията за преустановяване на работа принудиха тези организации да спрат незабавно, без да могат да продължат дори с общи указания. Изчакването на подробни инструкции означава, че многобройни проекти не могат да започнат отново.

Здравни работници в страни като Кения и Южна Африка също са засегнати, като спирането на финансирането ще има сериозни последици за заплатите на здравните служители.

Изчезването на тези финансови потоци за лечение и медицински услуги също влияе на доставките на лекарства и обслужването на уязвими групи, като децата с ХИВ.