Малкият румънски град Костещи стана популярен поради многото скали, които туристите толкова обичат. Изненадващо обаче изглежда, че тези изпъкнали камъни буквално бавно изтичат отвътре – те растат и се движат, поради което са получили прозвището си „живи камъни“.
Тези камъни се наричат още трованти, но учените не са ги изучавали много преди. Въпреки това, в продължение на много години тровантите привличат вниманието на много туристи и изследователи, пише IFLScience. Имайте предвид, че невероятни камъни всъщност могат да бъдат намерени на различни места, разпръснати на север от румънската столица Букурещ.
Учените все още спорят, но се смята, че тровантите са конкреции от пясъчник с твърди външни слоеве пясък. Всъщност тези конкреции са по-твърди от скалите около тях и следователно, когато по-меката скала се счупи, те „излизат от Земята“. Когато дъждът падне върху скала, дъждовната вода реагира с минералното съдържание на зъбния камък, което води до измиване на вътрешностите, което кара скалата да се разширява. В резултат на това може да се образуват големи израстъци във формата на капка, които изглеждат така, сякаш „живият камък“ е имал потомство.
Според Флорин Стойкан, съуправител на Националния парк Буила Вантурарита, в действителност тези „живи камъни“ растат изключително бавно. Проучванията показват, че за 1200 години един камък расте с по-малко от 5 сантиметра. Обикновено камъните са с яйцевидна форма, но изследователите смятат, че те могат да бъдат с голямо разнообразие от форми и размери.
Стойкан отбелязва, че историята на "живите камъни" започва преди около 7 милиона години, когато в този румънски град е имало делта, съдържаща седименти, включително пясъчник и алеврит, натрупани и донесени тук от целия континент от праисторическа река. Освен това различни минерални вещества бяха разтворени в разтвори, циркулиращи в този басейн от пясък и чакъл. Всъщност именно тези минерали са действали като цимент и са слепвали различни седиментни частици. Стойкан отбелязва, че днес има много различни камъни, които са съставени от пясъчник или чакъл.
Превод: GlasNews