Строителните работи по най-голямата в света пресичаща магистрала за диви животни започнаха през 2022 г. и се планира да бъдат завършени до 2026 г. Очаква се животните да могат безопасно да се движат по 10 ленти на натоварен трафик, предотвратявайки изолацията на животните в лицето на нарастващата урбанизация.
През последните три години беше построен масивен мост над магистралата Вентура в Калифорния - той трябва да се превърне в най-голямото пресичане на дивата природа в света и се изгражда, за да свърже отново някои от най-важните видове в щата. Мостът, според изследователите, е известен още като пресичането на Уолис Аненберг, най-голямото преминаване на дивата природа в света, пише IFLScience.
Очаква се конструкцията да бъде дълга 64 метра и широка 52 метра. Мостът ще обхваща 10 платна на магистралата Agoura Hills, което го прави най-големият досега и първият по рода си в градска зона, според създателите на проекта.
Заслужава да се отбележи, че идеята за моста идва от предишно проучване, което установи спад в генетичното разнообразие в популацията на пумите в Южна Калифорния. Учените обаче смятат, че са включени и други фактори. Например, изследователите казват, че основният проблем, водещ до този спад, е загубата на местообитания и фрагментацията, включително тази, причинена от пътища и развитие.
Изследователите отбелязват, че липсата на такова пресичане на магистрала преди това е довело не само до смъртни случаи от сблъсъци на превозни средства, но и до многобройни случаи на инбридинг от първи ред, тъй като животните просто не са имали възможност да се разпръснат във и извън района.
Ако бъде позволено инбридингът да продължи, това в крайна сметка може да доведе до изчезване на вида, казват изследователите. Учените също смятат, че липсата на генетични вариации може да доведе до по-малка способност на населението да се адаптира към промените в околната среда.
Авторите на проекта вярват, че преходът към дивите животни ще помогне да се осигури връзката, необходима за коригиране на генетичния колапс. Всъщност котките, живеещи на север от планината Санта Моника, ще могат да навлязат в обхвата на животните, живеещи на юг от магистралата, и да се разпространят в друга област.
Строителните работи по прелеза започнаха през 2022 г., а в началото на април екипите започнаха да полагат първите слоеве пръст. Планира се строителният проект да бъде завършен до 2026 г., когато мостът ще се превърне в дом на изобилие от местна растителност, която ще му помогне да се слее с околната среда. Учените също така смятат, че подобен преход ще помогне да се поддържат не само пуми, но и други видове големи диви котки, койоти, птици, влечуги и насекоми.