Снеговалежи в най-сухото място на Земята са изключили най-мощния радиотелескоп в света, ALMA. Снегът е покрил част от пустинята Атакама, която получава по-малко от няколко милиметра валежи годишно, съобщава Space.

Обилният снеговалеж паднал в края на юни, а радиотелескопът ALMA не е в експлоатация от почти две седмици.

Радиотелескопът ALMA е разположен на платото Чинантор, пустинна равнина на 5104 м в северната част на Чили, където сняг вали много рядко. На височина над 5000 метра годишното количество сняг е между 20 и 80 сантиметра. Но сняг вали много рядко на височина от 3000 метра, където се намира базовият лагер на ALMA.

Отбелязва се, че снеговалежите са причинени от необичайна атмосферна нестабилност, засегнала северната част на Чили, вследствие на това се появили и силни ветрове, чиято скорост достигнала 80-100 км/ч.

Рядък снеговалеж в пустинята Атакама / Снимка: ЕСО

Към 4 юли снежната буря все още била активна над платото Чейнантор, така че всички космически наблюдения, провеждани от ALMA, все още са преустановени. Това е с цел предпазване на антената на обсерваторията от екстремни метеорологични условия.

На 3 юли обсерваторията е активирала своя протокол за безопасност, известен като „режим на оцеляване“, поради рязък спад на температурата до минус 28 градуса по Целзий.

Според учените, след като снежната буря приключи, антените ще бъдат почистени от сняг, но засега те са насочени надолу по вятъра, за да се сведат до минимум потенциалните щети от екстремни метеорологични условия.

ALMA се състои от 66 високопрецизни антени, разположени по платото Чинантор, което позволява на астрономите да наблюдават различни обекти в космоса, включително обекти в ранната Вселена.

Радиотелескопът ALMA се състои от 66 високопрецизни антени / Снимка: ЕСО

Фактът, че снегът е спрял работата на ALMA, повдига въпроси за това как обсерваторията ще се представи с промените в климата. Пустинята Атакама обикновено получава само 1-15 милиметра валежи годишно, а много райони не са виждали сняг или дъжд от години. Така че подобни събития биха могли да станат по-чести, казват учените.

Климатичните модели прогнозират потенциално увеличение на валежите дори в най-сухото място на Земята, пустинята Атакама.