Йемен получи зловещата титла на най-опасната страна в света за 2025 година, задминавайки по ниво на риск дори раздираните от война Украйна, Ирак, Афганистан и Либия.

Британското външно министерство отправя изключително сериозно предупреждение към всеки, обмислящ пътуване до страната:
„Подкрепата за британски граждани в Йемен е изключително ограничена. Услугите на британското посолство в Сана са спрени, а целият дипломатически и консулски персонал е изтеглен. Британското правителство не може да помогне на свои граждани да напуснат Йемен. Няма действащи планове за евакуация.“

Израел нанесе масивни въздушни удари по Йемен, използвайки 20 изтребителя

Според анализ на World Population Review, Йемен – граничещ със Саудитска Арабия и Оман – изпреварва дори Судан, Украйна, Афганистан и Сирия, за да заеме първото място по опасност.

Експертът по Близкия изток, Северна Африка и Турция, Оуен Уилямс, коментира крехката ситуация в страната:
„Йемен често се счита за една от най-рисковите държави в света поради продължаващата гражданска война, масовия недостиг на храна, външните военни намеси и пълния срив на обществената инфраструктура.“

Уилямс посочва, че нестабилността до голяма степен се дължи на въоръженото въстание на бунтовниците хуси срещу международно признатото правителство. Слоганът на групировката – сарха – представлява ужасяващ боен лозунг:
„Аллах е велик, смърт за Америка, смърт за Израел, проклятие над евреите, победа за исляма.“

Откакто свалиха предишното правителство през 2014 г., хусите – които не са признати за терористична организация във Великобритания – контролират по-голямата част от северозападен Йемен, включително столицата Сана. Продължаващият конфликт между правителството и бунтовниците тласка страната към тежка хуманитарна катастрофа.

Ракета на Йемен удари близо до летището в Тел Авив ВИДЕА

Уилямс допълва, че „Йемен вече беше в критично състояние преди избухването на конфликта между Израел и Хамас през октомври 2023 г.“, но регионалното напрежение след това се е засилило още повече.

„След атаките на 7 октомври, като част от т.нар. 'Оста на съпротивата' на Иран, хусите започнаха да атакуват корабоплаването в Червено море с дронове и ракети, както и да извършват удари срещу Израел,“ обяснява той.

В резултат последва военна интервенция от САЩ и съюзници в Йемен, при която бяха извършени множество въздушни удари срещу позиции на хусите и ключова инфраструктура. Кулминацията беше през май 2025 г., когато американски удари засегнаха център за задържане на мигранти. Макар САЩ и хусите да са постигнали временно примирие, рискът от нови израелски въздушни удари остава реален.

Морските нападения на хусите, често извършвани от малки плавателни съдове, принудиха редица глобални корабоплавателни компании да променят маршрутите си, като сега много от тях обикалят около Южна Африка, за да избегнат риска от атаки в Червено море и Аденския залив.

Сокотра – екзотичен оазис сред хаоса
Едно от малкото останали туристически места в Йемен е архипелагът Сокотра – място, което няма аналог по света. Разположен на около 320 км от брега на континенталната част на Йемен, в близост до Африканския рог, архипелагът е дом на уникално растително и животинско разнообразие.

ЮНЕСКО признава остров Сокотра за обект от световно значение заради неговото биоразнообразие, като близо 40% от растителните видове са ендемични, т.е. не се срещат никъде другаде.

Освен това околните острови, включително самата Сокотра, са известни с гнездилища на сухоземни и морски птици, както и с неповторими коралови рифове, в които обитават над 700 вида крайбрежни риби.

Макар Сокотра да попада под предупрежденията на британското външно министерство – което означава, че пътуващите там го правят на собствен риск и могат да загубят правото си на застрахователно покритие – архипелагът е с много ниско ниво на престъпност и е почти незасегнат от продължаващата 11-годишна война на континента.

Най-голямото предизвикателство – как да стигнеш до Сокотра
Основната трудност за онези, които мечтаят да посетят Сокотра, е достъпът до острова.

Джанет Нюенам, професионален пътешественик, която е обиколила някои от най-недостъпните места по света, организира малки групови пътувания за жени до такива дестинации. След като е посетила Ирак преди няколко години, тя насочва усилията си към споделени приключения, включително и експедиция до Сокотра през февруари.

„Това е райски остров край бреговете на Йемен. Хората от екстремната туристическа общност знаят за него, но повечето хора – не,“ разказва Джанет.
„Трудно е да стигнеш дотам. Има два полета седмично от Абу Даби, но не можеш да ги резервираш по обичайния начин. Трябва да ги резервираш чрез WhatsApp. Полетът се осъществява от Emirates Aviation и е хуманитарен чартър. Пишеш им в WhatsApp и после правиш банков превод.“

„Беше абсолютно невероятно. Никога не съм си представяла, че в Йемен има такива места. Има яркосини води, плажове с бял пясък и дървета 'драконова кръв'. Няма да ги откриете никъде другаде по света.“

Превод: GlasNews.bg