Най-продуктивният кръводарител в света, чиято плазма спаси живота на повече от 2,4 милиона бебета, почина в Австралия.

Джеймс Харисън „щедро“ дарил своята плазма почти 1200 пъти от 1954 г. до 2018 г. и е известен като „човекът със златната ръка“.

Описван като „хуманитарист“, който е „горд“, че е спасил толкова много животи, той почина на 88 години в старчески дом, каза семейството му.

Роден в Нов Южен Уелс, когато е на 14 години след операция е установено, че неговата плазма съдържа рядко антитяло, което след това е използвано за разработване на лекарство за предотвратяване на новородени, умиращи от резус.

Лекарството, анти-D, се дава на бременни майки, чиято резус-отрицателна кръв е изложена на риск от атака на резус-положителната кръв на бебето.

По време на повече от 60 години кръводаряване Харисън никога не е пропускал среща, каза Австралийският червен кръст - и той държи световния рекорд на Гинес по брой дарения.

Когато спря да дарява през 2018 г., защото беше преминал възрастовата граница, той каза, че ще даде кръв, ако му бъде позволено.

Дъщеря му, Трейси Мелоушип, каза: „Джеймс беше хуманитарист по душа, но също така и много забавен. Както аз самата съм получател на анти-D, той е оставил след себе си семейство, което може би нямаше да съществува без неговите ценни дарения."

„Той беше много горд, че е спасил толкова много животи, без никакви разходи или болка. За него беше щастие да чуе за много семейства като нашето, които съществуват благодарение на неговата доброта. Той винаги казваше, че не боли и че животът, който спасиш, може да бъде твой собствен.“

Главният изпълнителен директор на Червения кръст на Австралия Стивън Корнелисен каза, че Харисън е „посветен на дарителство през целия си живот“.

„Джеймс вярваше, че даренията му не са по-важни от тези на всеки друг дарител и че всеки може да бъде специален по същия начин, по който беше той.“

Той добави: „Джеймс протегна ръката си, за да помогне на другите и бебетата, които никога нямаше да познае, забележителните 1173 пъти и не очакваше нищо в замяна.“

Кръвта на Харисън „може да продължи да спасява животи“, тъй като изследователите работят с неговата и плазмата на други донори, за да отгледат рядкото антитяло в лабораторни условия.