В Бангладеш го наричат Gen Z революция – протестно движение, което противопоставя предимно млади студентски демонстранти срещу 76-годишен лидер, който доминира нацията в продължение на десетилетия и ставаше все по-авторитарен през последните години.
Тази седмица имаше поредно ликуване по улиците на столицата на Бангладеш Дака, след което премиерът Шейх Хасина подаде оставка и избяга от страната с хеликоптер. Внезапното напускане на Хасина сложи край на 15-годишната ѝ власт, които бяха белязани от задушаване на гражданските свободи и жестоко използване на силите за сигурност за смазване на несъгласието, казват критици и правозащитни групи.
В национално обръщение началникът на армията на Бангладеш генерал Вакер-уз-Заман каза, че военните ще формират временно правителство, но лидерите на студентския протест призоваха Мохамед Юнус - социален предприемач и банкер, който спечели Нобеловата награда за мир през 2006 г. за своята пионерска дейност в областта на микрофинансирането, която помогна за намаляване на бедността в Бангладеш, да ръководи временна администрация. Пред CNN лауреатът потвърди, че е готов да се завърне в Бангладеш и да оглави временно правителство.
Това започна като мирни протести на студенти срещу квотите за работа в държавната служба, припомня Glasnews.bg, но се превърна в национален натиск за оставката на Хасина, след като демонстрантите бяха посрещнати от правителствени репресии, които убиха повече от 300 души, според местни медии и агенции.
Кървави сблъсъци взеха 33 живота, подпалиха сграда на телевизия и десетки коли
Преди да подаде оставка Хасина обвини опозицията за насилието и наложи блокиране на интернет и полицейски час за неопределено време в цялата страна. Отговорът й разпали още повече протестиращите и в крайна сметка най-дълго управлявалата жена в Бангладеш трябваше бързо да избяга от страната със сестра си в Индия, преди тълпите да нахлуят в официалната й резиденция, разбивайки стени и ограбвайки съдържанието й.
Шейх Хасина, снимка: Ройтерс
Студентският лидер Мухамад Нахид Ислам каза, че не са постигнали всичките си цели и след оставката на Хасина групата иска да „премахне завинаги фашистките системи“. Лидерите казват, че няма да приемат правителство, водено или подкрепяно от военни. „Хасина може да си е отишла, но все още има дълъг път пред Бангладеш“, каза 25-годишната студентка Файза Чоудхури пред CNN. "Gen Z направи всичко възможно. Те са бъдещето на Бангладеш и могат да създадат по-добро бъдеще.", казва друг студент.