Хиляди статии, много книги и документални филми бяха направени по случая, но в крайна сметка така и не се стигна до консенсус за това какво всъщност се е случило в „Планината на смъртта” – Урал.
Случаят „Дятлов”, кръстен на водача на групата от 1959 година – Игор Дятлов, много пъти е бил сравняван с други мистични инциденти от миналото. Трагедията с руските студенти предизвика много конспиративни теории през годините, но сега съдебните власти са решени да доведат разследването докрай веднъж и завинаги.
И до днес разследващите се чудят защо членовете на групата са решили да напуснат палатковия лагер леко облечени и без обувки. Когато телата им биват намерени, се установява, че повечето от тях имат сериозни травми по черепа.
Седем мъже и две жени потеглят на експедицията на 23 януари 1959 година. Плановият им маршрут е включвал 16 дни преход из северните части на планината Урал. Програмата предвиждала групата да изпрати телеграма от крайната точка – селище на име Вижай, но това така и не се случило.Операцията по издирване на студентите започнала на 20 февруари. Шест дни по-късно разкъсаната палатка на групата е открита. На следващия ден разследващите откриват и телата на двама от студентите – Юрий Дорошенко и Юрий Кривонишенко. И двамата са намерени по бельо, лежащи до лагерния огън.
През следващите дни са открити още три трупа, включително и този на Игор Дятлов, а останалите четири са намерени през май месец, когато снегът се разтопил.
Разследването в съда започнало в края на февруари, но три месеца по-късно било прекратено с обяснението, че причината за трагедията е „спонтанността на природните стихии”.За много хора това обяснение било повече от несъстоятелно, тъй като не обяснявало защо студентите избягали от лагера по бельо и без обувки и защо почти всички имали множество счупвания и фрактури по черепа.
Повече от 75 теории били изпратени до прокуратурата, включително такива за извънземно нашествие. Други предполагали, че студентите може би са били убити от местния народ манси, които смятали планината за свещено място. Някои не изключили и варианта за тестването на тайно оръжие.
Новоотвореното разследване ще се концентрира върху три от „най-вероятните теории”.
„Всички са малко или много свързани с природни феномени”, споделя официалният представител на главния прокурор – Александр Куренной пред CNN.„Убийство е извън обсега ни”, продължава той. „Няма нито едно доказателство, което да подкрепи теорията за предумишлено убийство. Смъртта на студентите е предизвикана или от лавина, или от снежна буря.”
„Близките на жертвите и медиите искат да разберат истината и да изтрият всяко едно съмнение около случая”, казва Куренной.
На официална пресконференция говорителят на прокурора представи 400 страници от материали по случая „Дятлов”.
На пресконференцията присъства и Пьотр Бартоломей, приятел на Дятлов. „Година преди инцидента с Игор ходихме на експедиция в субполярните части на Урал, която беше много по-тежка от трагичната за него и другите осем членове на групата. Винаги съм казвал за него, че е много добре обучен, интелигентен и способен… Винаги можеше да се разчита на него”, споделя Пьотр.
„Мога да кажа същото и за останалите, участвали в експедицията, въпреки че не ги познавах толкова добре. Радвам се, че 60 години по-късно все още има надежда да разберем каква е истината за трагедията.”Източник: vesti.bg