Унгарският премиер Виктор Орбан - националист и консерватор, чиято партия ФИДЕС е със замразено членство в дясната Европейската народна партия (ЕНП) заради провокациите му срещу Брюксел, взема през последните години нови и нови противоречиви мерки. Те бяха посрещнати с безпрецедентно неодобрение от Европейския парламент, който през септември заяви, че се погазват "ценностите" на ЕС, пише Франс прес.

Американският мозъчен център "Фрийдъм хаус" впрочем определи неотдавна Унгария като единствената само "частично свободна" страна от ЕС с оглед "многократните атаки" срещу "опозицията, медиите, религиозните групи, неправителствените организации, съдилищата, кандидатите за убежище и частния сектор".

Нарушаване на баланса на властите

Завърнал се на власт през 2010 г., Орбан се залови с мащабно преразглеждане на конституцията, увековечило в нея ценности като "християнството" и "традиционното семейство".

Реформата засилва влиянието на правителството върху правосъдието и циментира властта на партията му ФИДЕС над институциите и медиите, повечето контролирани от близки до него хора. Правата на Конституционния съд бяха ограничени, а тази зима се появиха и специални съдилища за деликатни въпроси като обществените поръчки и спорните въпроси, свързани с избори. Това подхрани страховете от нови посегателства върху независимостта на правосъдието.

Избори по поръчка

Освен това Орбан наложи гласуване в един тур, като по-голямата част от депутатите се избират на мажоритарен принцип. Това облагодетелства неговата партия при липса на единни кандидати на опозицията.

Съчетани с отслабването на медийния плурализъм, "враждебната и сплашваща риторика" и "прекомерните" разходи на кабинета за предизборни кампании, тези мерки създават "неблагоприятен климат" за справедливи избори, сочат оценки на Европейския парламент.

С резултат от 49,3 на сто във вота за Държавното събрание (парламента) през април 2018 г. Орбан спечели квалифицирано мнозинство от две трети, което му даде възможност да продължи институционалните си реформи.

Корупция

"Сериозни нарушения" и "конфликти на интереси" в процедурите за възлагане на обществени поръчки, изкуствено раздути бюджети, преференции за хора, близки до властта - много са обвиненията във връзка с управлението на държавните средства в тази страна, в която 4,4 на сто от БВП идват от европейските структурни фондове, а корупцията е широко разпространена.

Университети и НПО на прицела на властта

С натиска и разнообразните ограничения, наложени на висшето образование, Унгария се опълчва "срещу правото на академична свобода", заяви Европейският парламент.

Обект на особено силни атаки, Централноевропейският университет, създаден от американския финансист Джордж Сорос и мразен от Орбан, заяви, че миналата година е бил принуден да премести повечето си програми във Виена. Говорейки за опасенията си, ЕНП подчертава, че се тревожи за съдбата на този университет.

Наричани от властта "чуждестранни агенти", правозащитните НПО, бранещи по-специално мигрантите, бяха същевременно обложени със специални данъци и задължени да се впишат в специален регистър. Подпомагането на мигранти може да бъде наказано с лишаване от свобода.

Малтретиране на мигранти и клошари

"Автоматично поставяне под стража" на кандидатите за убежище, възможност за безсрочни арести, побои в полицията - Европарламентът заяви, че действията на Унгария спрямо мигрантите са в противоречие със законите на ЕС. Както и отказът на Будапеща да изпълнява квотите за приемане на мигранти, определени от общността.

Страната бе заклеймена и заради отношението към ромското си малцинство, а също така по повод забраната бездомници да спят по улиците и да влизат в някои публични пространства.

Кампания срещу ЕС

Ето капката, заради която според ЕНП е преляла чашата: въпреки че Унгария е сред основните получатели на европейски фондове, Будапеща лансира през февруари мащабна кампания срещу Европейската комисия, като я обвини, че заедно със Сорос насърчава миграцията.

Специални критики бяха отправени срещу шефа на европейската изпълнителна власт Жан-Клод Юнкер - виден член на ЕНП. Европейската народна партия осъди тази "кампания с фейк новини", настоя Унгария да я спре и да поднесе извинения. Но поднесените от Орбан извинения бяха частични и сметнати за "недостатъчни".
 

/БТА/