Решението на Доналд Тръмп да намали повечето средства на САЩ за чуждестранна хуманитарна помощ може да доведе до над 14 милиона допълнителни смъртни случая до 2030 г., сочи изследване, публикувано в медицинското списание The Lancet.

Според анализа една трета от застрашените от преждевременна смърт са деца.

През март държавният секретар на САЩ Марко Рубио съобщи, че администрацията на президента Тръмп е отменила над 80% от всички програми на Американската агенция за международно развитие (USAID).

„За много страни с ниски и средни доходи, последвалият шок би бил сравним по мащаб с глобална пандемия или мащабен военен конфликт,“ заяви Давиде Расела, съавтор на доклада от The Lancet и изследовател в Барселонския институт за глобално здраве.

Той добави, че намаляването на средствата крие риск от рязко спиране и дори връщане назад на две десетилетия напредък в здравеопазването на уязвими групи.

Докладът излиза в седмицата, когато десетки световни лидери се събират в Севиля, Испания, на най-голямата хуманитарна конференция под егидата на ООН за последното десетилетие.

Изследвайки данни от 133 държави, учените са изчислили, че финансирането от USAID е предотвратило 91 милиона смъртни случая в развиващите се страни между 2001 и 2021 г., пише BBC.

Моделирането им показва, че намаление на финансирането с 83% – както беше обявено по-рано тази година от САЩ – би могло да доведе до над 14 милиона предотвратими смъртни случая до 2030 г., включително 4,5 милиона деца под 5-годишна възраст, или около 700 000 детски смъртни случая годишно.

Администрацията на Тръмп, ръководена преди това от инициативата за намаляване на разходите на милиардера Илон Мъск, имаше за цел да свие федералния апарат. Освен това обвиняваше USAID, че подкрепя либерални проекти.

САЩ са най-големият хуманитарен донор в света, като оперират в над 60 държави, главно чрез външни изпълнители.

Според Рубио все още има около 1000 програми, които щели да се администрират „по-ефективно“ от Държавния департамент и с консултация с Конгреса.

Въпреки това, ситуацията на терен не се подобрява, съобщават служители на ООН. Миналия месец представител на ООН каза пред BBC, че стотици хиляди хора „бавнo гладуват“ в кенийски бежански лагери след орязване на помощта от САЩ, което намалило дажбите до най-ниските нива досега.

В болница в Какума, северозападна Кения, BBC видя бебе, което едва се движи и показва признаци на тежко недохранване, включително сбръчкана и лющеща се кожа.