Близо 60-километровият път Юнгас в Боливия, който свързва столицата Ла Пас с град Коройко, е наречен „пътят на смъртта“ от местните жители и туристите. През дългата му история е имало редица инциденти и пътни катастрофи, но най-известната е била през 1983 г.
Най-тежкото бедствие се случи през юли същата година, когато автобус се строполи в пропаст на тесен път, убивайки 100 души, съобщава Daily Star.
Кралският автомобилен клуб (RAC) е обявил този скандален маршрут за най-опасния на планетата поради специфичното му местоположение. Тук пътешествениците ще открият почти 200 главозамайващи серпентини, някои от които се спускат право в пропаст с дълбочина над 1100 м, както и изключително тесни пътни ленти (на места само 3 метра), стръмни склонове, непроницаема гъста мъгла, дъжд и свлачища.
Най-високата точка на маршрута е 4650 метра над морското равнище. Именно тук шофьорите са принудени да се справят с тесни чакълести пътеки над облаците, често при много опасни метеорологични условия. Освен това мъглата и трафикът от другата страна създават допълнителни проблеми, когато шофьорите трябва да се приближат изключително близо един до друг, за да пропуснат насрещно идващите автомобили.

Най-ужасяващият епизод по „Пътя на смъртта“ се е случил през юли 1983 г. По това време автобус с хора се е опитвал внимателно да подмине злополучната пропаст, но шофьорът е загубил контрол и транспортът с хора е паднал в каньона. В резултат на този инцидент, който се е превърнал в най-тежката автомобилна катастрофа в историята на Боливия, са загинали над 100 души, сред които възрастни хора и деца.
Впоследствие, през 1994 г., се случи друга трагедия - тогава над 25 коли паднаха в бездната, а точният брой на жертвите остана неизвестен. В началото на 2000-те години боливийските власти започнаха изграждането на нов двулентов път с мощна дренажна система, предпазни огради и други системи за безопасност.
От 2006 г., когато е открит надлезът, пътническият трафик по „пътя на смъртта“ е намалял значително, а броят на инцидентите и катастрофите е намалял драстично. Сега този артефакт от боливийската история постепенно се е превърнал в рай за дивата природа, любителите на екстремните спортове, планинските колоездачи и смелчаците.
Прочетете още
- 21:00 Пловдивски шофьор провокира водач на камион на магистрала "Хемус" ВИДЕО
- 17:00 Огнен ад край Добрич: Коритото на река гори, гората е следваща СНИМКИ
- 18:00 Катастрофа и разпиляно жито блокираха пътя Пловдив – Карлово, моторист е ранен
- 19:00 Мъртва змия на Гребната база в Пловдив предизвика бурна дискусия