Броят на хората, които се борят с остър глад в световен мащаб, се увеличи миналата година и пандемията на коронавирус може да влоши нещата, предупреди нов доклад.

В края на 2019 г. 135 милиона души в 55 страни и територии изпитаха остра продоволствена несигурност, съобщи Глобалната мрежа срещу кризите в областта на храните.

Острата хранителна несигурност се определя, когато неспособността на човек да консумира адекватна храна излага живота или поминъка си в непосредствена опасност.

„Това е най-високото ниво на остра хранителна несигурност и недохранване от мрежата от първото издание на доклада през 2017 г.“, отбеляза тя.

Повече от половината - 73 милиона - са били в Африка, 43 милиона живеят в Близкия Изток и Азия, 18,5 милиона живеят в Латинска Америка и Карибите. Европа беше дом на половин милион несигурни хора.

Други 183 милиона души също бяха класифицирани в състояние на стрес или по време на глад и „изложени на риск от изпадане в криза или по-лошо, ако са изправени пред шок или стрес, като например пандемията COVID-19“.

Конфликтът / несигурността все още беше основният двигател на продоволствените кризи миналата година, въпреки че крайните условия и икономическите шокове стават все по-важни.

Докладът очакваше острото състояние на продоволствената несигурност да се влоши през 2020 г., дори преди пандемията да се отприщи по света, което отчасти се дължи на вредните наводнения и тежкото огнище на пустиня скакалци.

Цените на хранителни стоки нагоре, покупателната способност надолу
Вирусът може допълнително да изостри проблема.

"Пандемията може да опустоши поминъка и продоволствената сигурност, особено в нестабилни условия и особено за най-уязвимите хора, работещи в неформалния селскостопански и неземеделски сектор", се посочва в доклада.

Пандемията и усилията за спиране на предаването, включително мерките за блокиране, също ще окажат влияние върху веригата на доставки на храни.

„Реколтирането е добро и перспективите за 2020 г. за стабилни култури са обещаващи. Въпреки това, ограниченията за движение, необходими за ограничаване на разпространението на вируса, ще нарушат транспортирането и преработката на храни и други критични стоки, увеличавайки сроковете за доставка и ще намали наличието дори на повечето основни хранителни продукти “, добави тя.

Ограниченията на движението и болестите също могат да ограничат наличието на селскостопанска работна ръка, която вероятно ще допринесе за повишаване на цените на хранителните стоки в момент, когато домакинствата са изправени пред намаляване на покупателната им способност поради рецесията и нарастващата безработица.

Международният валутен фонд прогнозира миналата седмица, че глобалният растеж ще се свие до -3 на сто тази година, като глобалната икономика ще се окаже по-лоша, отколкото през Голямата депресия през 30-те години.

Нито един регион няма да бъде пощаден. Очаква се САЩ и Еврозоната да се свият съответно с 5,9% и 7,5%. Предполага се, че Африка на юг от Сахара ще се свие с -1,6%, ревизия надолу с 5,2 процентни пункта в сравнение с преди шест месеца.

МВФ предупреди, че регионът е "изправен пред безпрецедентна здравна и икономическа криза", която "заплашва да обърне напредъка на развитието през последните години".

Превод: Glas.bg