Световният морски лед е паднал до ново рекордно ниско ниво. Това установи ново изследване на учени.
Нивата на морския лед в Антарктика останаха относително стабилни до 2016 г., но оттогава рязко са спаднали. Сега на планетата има по-малко морски лед от всякога, като както Арктика, така и Антарктика изпитват необичайно високи температури, според нов анализ. Това доведе до масивно топене в района около Южния полюс, докато северът просто не замръзва толкова, колкото би трябвало по това време на годината, пише IFLScience.
Авторите на изследването са използвали данни от Националния център за данни за сняг и лед на САЩ. Екипът изчисли, че общата площ на морския лед в Арктика и Антарктика през петте дни, водещи до 13 февруари, е била 15,76 милиона квадратни километра. За съжаление това е значително по-малко от предишното рекордно ниско ниво от 15,93 милиона квадратни километра, което беше установено само за петдневен период от януари до февруари 2023 г.
Ужасно ниската обща цифра отразява факта, че измерванията на морския лед в Арктика приключиха 2024 г. на най-ниските си нива през декември. Тази година започна с втория най-лош януари в историята, като общата замръзнала площ сега е с около 0,2 милиона квадратни километра под предишния минимум през февруари.
Междувременно, от другата страна на планетата, рекордът за топене на ледената покривка на Антарктида беше счупен няколко пъти това лято, като през декември и януари бяха постигнати нови етапи. Предишни изследвания предполагаха, че масивното топене се дължи на необичайни температури над Антарктическата ледена покривка, където живакът остава с около 1°C над средното ниво през втората половина на 2024 г.
Друго проучване установи също, че по-топлите условия в Южния океан и променящите се модели на вятъра може да ускорят загубата на лед и биха могли да обяснят защо морският лед в Антарктика сега се доближава до най-ниското си ниво за всички времена, определено за 2023 г. Очакваше се това събитие да се случва приблизително веднъж на всеки 2000 години, но предизвиканото от човека изменение на климата сега заплашва да превърне тази аномалия в норма.
Наблюденията показват, че януари 2025 г. вече се е превърнал в най-горещия месец в историята, а през 2024 г. планетата ще надхвърли страховитата граница от 1,5°C над прединдустриалните нива за първи път в историята на записите. Температурите на Северния полюс бяха с около 20°C по-високи от очакваното в началото на февруари, което допринесе за бавното замръзване тази зима.
По-притеснителното е, че ниските нива на морския лед могат да предизвикат порочен кръг поради ефекта на албедото, който се отнася до тенденцията на светлите повърхности да отразяват слънчевата светлина обратно в космоса. Тъй като белият морски лед се свива, тъмната част на океана става по-изложена, абсорбирайки повече слънчева радиация. Всичко това води до факта, че затоплянето на планетата се засилва.