На 7 юли 2025 г. германският вестник „Билд“ съобщи, че Украйна е изпратила до Германия заявка за голяма партида оръжия поради спирането на американската военна помощ. Според изданието, Киев иска 4 зенитно-ракетни системи IRIS-T SLM, 2000 ракети за зенитно-ракетната система IRIS-T (1500 SL и 500 конвенционални), 200 000 40-милиметрови боеприпаси, 1000 бронирани машини MRAP, до 30 системи за разминиране WiSENT, 200 SUV-а, 1000 системи за електронна борба (EW) и 200 радарни станции. Това искане подчертава критичната ситуация с отбраната на Украйна на фона на засилените руски атаки и липсата на ресурси.

IRIS-T SLM, произведена от немската компания Diehl Defence, е една от най-модерните зенитни системи, способна да прехваща ракети, дронове и самолети на разстояние до 40 км. Според Bundesregierung, Германия е доставила шест такива системи и 658 ракети на Украйна от 2022 г. насам, но заявката за 2000 ракети значително надвишава предишните доставки. Това се дължи на ежедневните атаки на руски дронове и ракети, които претоварват украинската противовъздушна отбрана.

Бронираните машини MRAP, 179 от които вече са доставени, са необходими за защита от мини и засади на източния фронт, докато WiSENT, разработена от Rheinmetall, се използва за разминиране.

Германия остава един от най-големите донори на военна помощ за Украйна, като е отпуснала около 12,8 милиарда евро от 2022 г. насам, включително 5,2 милиарда евро от запасите на Бундесвера и 7,6 милиарда евро за покупки от промишлеността. Според журналисти от Avia Pro, през 2025 г. Берлин е доставил 56 MRAP, три ЗСУ Gepard, 41 хиляди снаряда за тях, както и ракети IRIS-T и артилерийски боеприпаси. Заявката на Украйна обаче, както отбелязва Bild, изисква значителни усилия, тъй като производството на 2000 ракети IRIS-T ще отнеме години, а запасите на Германия са ограничени.

Спирането на американската помощ, за което съобщава Ройтерс, е свързано с промяна в политиката на администрацията на Тръмп, която встъпи в длъжност през януари 2025 г. САЩ, които преди това бяха предоставили 56 милиарда долара военна помощ, замразиха новите доставки, принуждавайки Киев да търси подкрепа от европейските съюзници. Германия, според канцлера Фридрих Мерц, продължава да увеличава помощта, но е отказала да публикува данни за доставките след февруари 2025 г., за да избегне ескалация. Това предизвика критики от Киев, откъдето настояват за прозрачност.

Превод: GlasNews.bg