Украински лекар превози под руски обстрел сърце за животоспасяваща трансплантация на дете в Киев, предаде CNN. 

Масовата атака срещу украинската столица в четвъртък беше само последната от смъртоносна поредица от руски атаки. Ден преди това Москва изстреля над 700 дрона – нов рекорд – срещу Украйна за една нощ.

Д-р Борис Тодуров, Директорът на Института по сърдечни заболявания, и екипът му работили непрекъснато през двете нощи на атаки. Имали малък пациент, който се нуждаел от сърдечна трансплантация. Детето се намирало в Института, докато в другия край на града в болница "Охматдит" починало дете, което би могло да бъде донор на сърце.

Затова Тодуров преминал два пъти през целия град до "Охматдит" и лично превозил органа през града.

Пресичането на Днепър по мост е изключително опасно по време на атака срещу Киев, защото превозните средства са открити и украинските противовъздушни системи се насочват към руски дронове и ракети, когато са над реката, за да се сведе до минимум въздействието от падащите отломки.

Видео, заснето по време на трескавото шофиране, показва голям пожар, горящ близо до пътя, докато Тодуров продължава да шофира. „Носим сърце“, казва той спокойно.

Руската атака срещу столицата все още била в ход, когато Тодуров влиза в операционната зала на Кардиологичния институт. Голям медицински екип под негово ръководство трансплантирал сърцето на малкия пациент, предаде Нова.

„Сърцето работи и налягането е стабилно. Надяваме се, че ще се възстанови и ще живее дълъг и пълноценен живот“, каза лекарят.

Украинският координационен център за трансплантации заяви в изявление, че донорът е четиригодишно момиче, за което е обявена мозъчна смърт от медицински съвет след тежки наранявания.

Майката на момичето, самата тя медицински работник, се е съгласила да дари органите на дъщеря си.

И така, точно когато Тодуров трансплантирал сърцето на момичето, бъбреците ѝ са били трансплантирани на 14-годишно момче, а черният ѝ дроб - на 16-годишно момиче, съобщи центърът. Другите двама пациенти са били в болница „Охматдит“, така че не се изисквало транспортирането им.

Координационният център заяви, че двама от тримата реципиенти са били в критично състояние и ако не са били трансплантирани, са щели да имат само дни или седмици живот.

„Нека малкият донор почива в мир. Съболезнования на семейството ѝ и благодарност за трудното, но важно решение“, съобщиха от центъра.